Prezydent podpisał parytety. Co dalej z Kongresem Kobiet?

Sukces 35-procentowy
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą 35 – proc. kwoty na listach wyborczych. To sukces Kongresu Kobiet, który walczył o to przez półtora roku. Sukces największy może się okazać ostatnim, bo nie ma zgody, czym stowarzyszenie ma się teraz zająć.
Lipiec 2010 r. Zwolenniczki parytetów pikietują przed Sejmem.
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Lipiec 2010 r. Zwolenniczki parytetów pikietują przed Sejmem.

Bronisław Komorowski  – jeszcze jako kandydat na prezydenta – zapowiedział w czerwcu na II Kongresie Kobiet, że jeśli wygra wybory, zatwierdzi ustawę o równym udziale obu płci na listach wyborczych. Wystąpienie marszałka, suto okraszone żartami z ról kobiet i mężczyzn, dla niektórych uczestniczek okazało się niestrawne. Dziś, gdy ustawa, niesłusznie zwana parytetową, jest już gotowa, prof. Magdalena Środa, jedna z liderek Kongresu Kobiet, nastrój ma umiarkowanie szampański: – 35 proc. miejsc dla kobiet na listach wyborczych to sukces. Ale nie aż taki, żeby tylko wypić toast z prezydentem i osiąść na laurach.

Okrojony parytet

Posłowie podczas prac nad projektem nie tylko zastąpili parytet (pół na pół kobiet i mężczyzn na listach wyborczych) 35-procentową kwotą, ale też odrzucili kilka ważnych przepisów – choćby tak zwany suwak, czyli zasadę, że nazwiska kandydatów i kandydatek na listach mają być ustawione na przemian. – Gdyby podejść do sprawy spiskowo, można powiedzieć, że Platforma Obywatelska modelowo utopiła ideę parytetów. Zrobiono wszystko, by nawet te gwarancje miejsc, które są, nie zwiększyły zanadto udziału kobiet we władzy – uważa Małgorzata Danicka z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Przyznaje jednak, że półtora roku zabiegów kończy się symbolicznym i edukacyjnym sukcesem. Polska oswoiła się z parytetem, chociaż to hasło rzucone na pierwszym Kongresie Kobiet w czerwcu 2009 r. wielu wydawało się egzotyczne i śmieszne. Sam Kongres – odpowiedź kobiet na pominięcie ich w oficjalnym świętowaniu 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów – też postrzegany był jako impreza nieważna, może nawet oszołomska, a na pewno dziwaczna. Dwudniowe spotkanie kobiet z całego kraju okazało się tymczasem eksplozją nadziei na zmianę w życiu publicznym, ale też na zmianę w życiu setek pojedynczych uczestniczek: – Luźne rozmowy, wymiana doświadczeń z kobietami z innych części kraju były dla mnie najbardziej inspirujące. Zachęciły mnie do startu w wyborach samorządowych – opowiada Ingeborga Janikowska-Lipszyc, wolontariuszka na pierwszym kongresie, od ostatnich wyborów radna warszawskiej Ochoty.

Kazimiera Szczuka podkreśla, że praktyczne sukcesy Kongresu też są, bo już w wyborach samorządowych zauważono wzrost udziału kobiet na listach do 31 proc. – Czyli wyniósł prawie tyle, ile nakazuje nieuchwalona jeszcze wtedy ustawa. I to jest efekt samego naszego gadania.

 Energia przygasła

Podczas pierwszego kongresu uczestniczki zgłosiły grubo ponad 100 postulatów. Na początek świadomie skupiły się na jednym, na tyle nośnym, by zainteresował media i społeczeństwo. Strategia okazała się słuszna, a przy okazji udało się załatwić parę innych kwestii. – To Kongres przyczynił się do tego, że oprócz wprowadzenia kwot znowelizowano wreszcie ustawę o przemocy, czy przyjęto przygotowaną dużo wcześniej tzw. ustawę żłobkową – mówi Monika Ksieniewicz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Stało się to mimochodem. Ktoś w Sejmie mówił: zamiast parytetami, należałoby raczej zająć się… – i tu pojawiała się inna ważna dla kobiet sprawa.

Socjolożka Elżbieta Korolczuk, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca uważa, że w czasie pierwszego kongresu zrodziło się wśród kobiet poczucie wspólnoty. – Zbudowana została wspólna tożsamość – na dumie z bycia kobietą i z tego, że kobiety tak wiele osiągnęły przez 20 lat wolnej Polski. Jednocześnie bez rysu poświęcenia od ponad dwóch wieków wyżłobionego na obrazie matki Polki. To cenne – mówi Korolczuk. Ale drugi kongres, który odbył się w czerwcu 2010 roku nie powtórzył tamtych doznań.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną