Kraj

Tusk: Składka do OFE wyniesie 2,3 procent

Donald Tusk Donald Tusk KPRM / materiały prasowe
Rząd przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Składka przekazywana do OFE ma spaść z 7,3 do 2,3 proc., a za kilka lat - do 3,5 proc. Sejm zajmie się projektem 25 marca.

Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował, że już od maja tego roku składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. Potem ma rosnąć, by w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc.

Różnica trafiać będzie do ZUS, na specjalne subkonta. Zgromadzone na nich pieniądze będzie można dziedziczyć na takich samych zasadach, jak obecnie w OFE. Będą one waloryzowane rocznie lub kwartalnie (to ostatnie rozwiązanie dotyczy tych, którzy nabyli uprawnienia w trakcie roku) o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięć lat i inflacji.

Dodatkowo, w ramach niejako rekompensaty, od przyszłego roku będzie można skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Dotyczy to osób, które zaczną odkładać dodatkowe pieniądze na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego – IKZE. Tworzenie tych kont ma być dobrowolne i będzie można je zakładać w dowolnym OFE lub w innych instytucjach finansowych. Ulga ta wyniosłaby 4 proc. (od podstawy opodatkowania).

Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, „korekta systemu emerytalnego (…) jest bezpieczna dla interesów obecnych i przyszłych emerytów” oraz „jest niezbędna ze względu na stan finansów publicznych”. 

Według premiera zmiany mają przynieść budżetowi oszczędności rzędu 190 mld zł w ciągu najbliższych dziewięciu lat.

Jak poinformował marszałek Grzegorz Schetyna, Sejm rozpocznie prace nad zmianami w OFE 25 marca. Donald Tusk spodziewa się ostrej debaty wśród posłów - sam przedstawiał będzie wszystkie argumenty w tej dyskusji. Rząd chciałby, aby ustawa weszła w życie od 1 maja 2011 r.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną