Gadżet promujący polską prezydencję i jego twórcy

Bąk Polski
Produkcja bączka, gadżetu promującego polską prezydencję, była pierwszą dorosłą pracą domową Moniki i Krzyśka, twórców bąka. I lekcją o Polsce.
Bączki wymyśliła para studentów warszawskiej ASP, Monika Wilczyńska i Krzysiek Smaga.
Leszek Zych/Polityka

Bączki wymyśliła para studentów warszawskiej ASP, Monika Wilczyńska i Krzysiek Smaga.

Podczas wizyt wyższego szczebla zagraniczni dyplomaci dostają na wieczną pamiątkę po polskiej prezydencji drewniane bąki, pakowane po dwa, ubrane w ludowe zapaski, z podstawką na biurko. Z suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej: „[Bączki] dystrybuowane zarówno w kraju, jak i za granicą (...), dają przekaz, że Polska to młody duch Europy (...). Projekt realizuje cele komunikacyjne, które wyrażają dążenie do przedstawienia wizerunku Polski jako inicjatora pozytywnych zmian i państwa z pozytywną energią”.

Zanim uzyskały swój status, bączki obracał w rękach sam minister Radosław Sikorski, naradzając się ze spin doktorami od dyplomatycznych protokołów, czy są one gadżetem adekwatnym.

Wymyśliła je para studentów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP. Historia bąka i jego autorów pokazuje walkę starego z nowym.

Bąk a wyższe szkoły niczego

Pięć lat temu Monika Wilczyńska przyjeżdża z Człuchowa studiować architekturę wnętrz na ASP. Krzysiek Smaga, starszy o dwa lata, jest na wzornictwie przemysłowym, w drugim skrzydle tego samego budynku. Poznają się na ławce w parku, popijając studencką go coffee w tekturowym kubku. Zahaczają w rozmowie o życiowe plany. On twierdzi, że architektura kształci kaleki. Profesorowie snują się po korytarzach w czarnych golfach, za dużych marynarkach, a na głowie mają berety, bo kreują się na indywidualności.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną