Kraj

Getto arcybiskupa Michalika

Przewodniczący Episkopatu ostrzega

Według abp. Michalika w Polsce istnieje jakieś getto katolickie. Doprawdy?

W kazaniu wygłoszonym w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie, szef Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik piętnował satanizm. Miało to maryjny wątek, ale ostatnio biskupi zrobili ze sprawy ,,Nergala’’ leitmotiv swych wystąpień do wiernych. Ale to nic w porównaniu z sugestią, by ,,Polska zatroszczyła o to, by zginęło getto katolickie’’.

W jednym zdaniu Michalik wyraża dwie insynuacje. Pierwsza, że w Polsce jest jakieś getto katolickie, czyli że dyskryminuje się katolików. Druga, że państwo polskie to dostrzega i toleruje. Cóż, żyjemy w dziwnym kraju.

Biskup przemyski widzi w nim spychanie katolików na margines, ja dostrzegam triumfalizm urzędowego Kościoła i jego powszechną obecność na wszystkich szczeblach życia społecznego, od prezydenta i premiera przystępującego do komunii po wójtów stojących obok księży podczas poświęcania obiektów użytku społecznego. Biskup piętnuje darcie Biblii przez rockmana – co i mnie się  nie podobało, lecz respektuję korzystny dla niego wyrok sądu – ale milczy, kiedy wybucha sprawa profanacji w Jedwabnem i kiedy pan Braun szarga dobre imię abp. Życińskiego.

Mówienie o ,,getcie katolickim’’ podczas kampanii wyborczej oznacza wsparcie sił politycznych, reklamujących się  jako obrońcy wartości i symboli chrześcijańskich. Przerabiamy to już od dawna, ale za każdym takim wystąpieniem mam poczucie surrealizmu. Czy arcybiskup Michalik naprawdę wierzy w to, co mówi? I czy wierzy w to, że – trawestuję słynne słowa pewnego posła PiS – ,,ciemny lud katolicki’’ to kupi?

Mam wrażenie, że jeśli już, to w Polsce owszem istnieje pewne getto – to w którym zamykają się ludzie Kościoła myślący kategoriami Michalika.      

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną