Żony zabitych w Afganistanie wystawiają rachunki

Wdowi grosz
Przez siedem lat były cicho. Wdowy po zabitych w Iraku i w Afganistanie nie zamierzają dłużej milczeć. Zaczęły od pozwów o zadośćuczynienia na 69 mln zł.
„Pięć lat obecności polskich wojsk w Iraku kosztowało życie 22 polskich żołnierzy. Wojskowi nie ukrywali, że straty były ponadnormatywne.”
Adam Chełstowski/Forum

„Pięć lat obecności polskich wojsk w Iraku kosztowało życie 22 polskich żołnierzy. Wojskowi nie ukrywali, że straty były ponadnormatywne.”

Dwa lata po jego śmierci znów go zobaczyła. Poszła do banku. Stał w kolejce. Kilka osób przed nią. Głowa jak zawsze podgolona. Szeroki, wysklepiony kark. Nie mogło być mowy o pomyłce. Stał spokojnie. Nie odwracał się. Jak to on. Serce tak szybko jej biło, że aż nie miała siły zrobić tych kilku kroków. Dotknąć go w ramię. Pogłaskać po twarzy. Czy się postarzał? W sumie minęły dwa lata. A może ma jakieś szramy. Przecież ciało po wybuchu było zmasakrowane. Ale nie, głowa z tyłu cała, kark też. Już miała się odważyć i podejść do niego. Ale to on załatwił sprawy przy okienku i przeszedł koło niej. Obcy facet, obca twarz. Ale przecież owal czaszki, budowa karku jego. Zwymiotowała.

W mieście już ją znali. To ta nie do końca, której mąż zginął w Iraku. W lokalnej gazecie napisali, że zimą przesiaduje z niemowlęciem na cmentarzu. Dzień później przyszli do niej z opieki społecznej. Rozglądali się po mieszkaniu, czy czysto. Chcieli zobaczyć dzieci. Z ogólnopolskiej stacji telewizyjnej starali się umówić na spotkanie, bo podobno wystarczy wymienić imię męża, a już płacze. Była honorowym gościem wojskowych apeli. Idealna wdowa.

Chciała też być idealną matką. Starszy syn podglądał ją w kąpieli, to poszła z nim do psychologa. Słuchał. Kiwał głową. Dziecku dał lizaka. Matce skierowanie na terapię. Przyjęli ją poza kolejnością. Dzieci przecież przeżyły już jedną stratę. W trakcie terapii broniła się. Czuła, że lekarz próbuje ją oderwać od męża.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną