Od początku września wychowawcy w przedszkolach nie mają czasu dla dzieci: przeliczają algorytmy. Wygląda na to, że mamy niesłychanie dziwaczny system finansowania edukacji.
Kampania wyborcza wyszła na ulice, rozkłada się wzdłuż dróg, nawet tych mniej uczęszczanych. Plakatów i billboardów z każdym dniem przybywa i będzie ich coraz więcej.
W trzecią rocznicę upadku Lehman Brothers na krawędzi bankructwa stoi Grecja.
Gdyby PiS wygrało wybory i mogło rządzić samodzielnie, pewne miejsca w rządzie mieliby: Mariusz Kamiński jako szef CBA, Zbigniew Ziobro jako minister sprawiedliwości i Antoni Macierewicz - być może jako koordynator służb specjalnych.
Nowy program Platformy Obywatelskiej nie przypomina w niczym długiego exposé premiera Tuska z 2007 r. Tam był romantyzm i entuzjazm, teraz jest mały realizm w cieniu długów. Taki minimalizm jest znamienny dla dzisiejszych demokracji.
O tym, na co wydaje, a na czym oszczędza i jak Polska przygotowana jest do kolejnej kryzysowej fali - mówi Jacek Rostowski.
Miał być trójskok – wybory prezydenckie, samorządowe, parlamentarne. Za każdym razem SLD miał rosnąć. Tak by teraz, jesienią, mieć 18–20 proc. poparcia. I jak równy z równym wejść w koalicję z Platformą. Tak zapowiadał Grzegorz Napieralski.
Przez siedem lat były cicho. Wdowy po zabitych w Iraku i w Afganistanie nie zamierzają dłużej milczeć. Zaczęły od pozwów o zadośćuczynienia na 69 mln zł.
O braku logiki w debacie publicznej - mówi Teresa Hołówka.
To już czternasty przygotowywany przez POLITYKĘ ranking posłów. Jego wyniki ogłosimy 16 września. W roku wyborczym ranking ma znaczenie szczególne, bo jest dodatkową wskazówką, na kogo warto głosować.
W technikum pod Malborkiem nowy rok szkolny witają z pytaniem, jakie tym razem przyniesie on osiągnięcia. W ubiegłym roku na przykład wszyscy oblali maturę.
Przeciętny Polak w stoisku mięsnym wydaje więcej niż co czwartą złotówkę przeznaczoną na żywność. Chociaż mięso zawsze było u nas towarem politycznym, dziś słabo nadaje się do kampanii wyborczej. Żywność drożeje, ale akurat mięso tanieje.
Ameryce kurczy się przemysł. Coraz trudniej tam o pracę, za którą dobrze płacą i która nie ucieknie jutro za granicę. Podobny ból głowy czeka Europę.
Po sześciu latach rządów Angeli Merkel Niemcy wcale nie są aż tak chadeckie, jak się wydaje. A niemiecka chadecja nie jest już aż tak europejska, jak się do tego przyzwyczailiśmy.
Czy uznanie Autonomii Palestyńskiej za państwo członkowskie ONZ pomoże w załagodzeniu konfliktu z Izraelem?
Obama ma nowego rywala: gubernator Teksasu Rick Perry pobił rywali w sondażach popularności kandydatów Partii Republikańskiej. Wyborcom prawicy nie przeszkadza, że chce likwidacji emerytur i sympatyzuje z pomysłem secesji swojego stanu.
W niedawnych zamieszkach ujrzeliśmy Anglię rozebraną do naga, Anglię, która nie wie, co począć ze znaczną częścią swej nieprzydatnej nikomu młodzieży.
Rozmowa z profesorem Alainem Touraine’em, francuskim socjologiem, o Solidarności, Unii Europejskiej, globalizacji i świecie, który trzeba opisać na nowo
Mimo konfliktów, bałaganu i gadulstwa I Zjazd Solidarności wypracował program reform, który - choć niedoskonały, miejscami utopijny - był pierwszym w dziejach PRL planem przekształcenia komunizmu w demokrację parlamentarną.
Pół wieku temu, w katastrofie lotniczej w Afryce zginął – przed końcem swej drugiej kadencji – sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych Szwed Dag Hammarskjöld. John F. Kennedy nazwał go największym mężem stanu XX w.
Rozmowa z Julianem Barbourem, brytyjskim fizykiem, uważającym, że czas to złudzenie, a pojęcie odległości jest zbędne
Słynny amerykański neurobiolog w swojej kolejnej książce próbuje zmierzyć się z zagadką ludzkiej świadomości.
Dlaczego polska medycyna, w porównaniu ze światową, ma tak marne wyniki w uśmierzaniu bólu? Czy nasi lekarze lekceważą cierpienia chorych, czy też nie potrafią im skutecznie pomóc?
Historia opowiedziana w filmie Barbary Sass przypomina sprawę głośnego przed kilku laty buntu betanek.
Bohater zmaga się z wyrzutami sumienia (prowadzi szemrane interesy, jest właścicielem szwalni i zatrudnia na czarno imigrantów).
To niezły film rozrywkowy, doskonała zabawa, przynosząca satysfakcję na wielu poziomach.
Zapowiada się festiwal niełatwy, lecz ciekawy. Szczególną atrakcją będą dzieła z gatunku teatru muzycznego.
●●●●●○
Autorka odwołuje się do bogatej już literatury dotyczącej tematu przebaczania, odpowiedzialności, wstydu, winy.
Dla „policji jawnych, tajnych i dwupłciowych” książka ta powinna być lekturą obowiązkową.
Intryga w „Morderstwie...” rozwijana jest wokół sprawy brutalnego zabójstwa redaktora prawicowej gazety.
Jako architekt wnosił do sztuki intelektualną dyscyplinę i zmysł analityczny. Jako artysta – wrażliwość i poleganie na intuicji.
Zabrakło tego, co wcześniej było przewagą Brathanków – umiejętnego połączenia popu z folkiem.
Gdy ktoś ma taką wrażliwość muzyczną, aż chce się słuchać, jak przetwarza wszelkiego rodzaju wpływy.
Co się dzieje z wideoklipem, odkąd nie widać go w telewizji? Stracił wielkie budżety, ale zyskał na znaczeniu. Bardziej niż elementem promocji stał się sztuką samą w sobie.
Hiszpański aktor opowiada o doświadczeniach Latynosa w Hollywood, powrocie do Almodóvara, optymizmie i miłości
Założę się, że nikt lub prawie nikt z państwa nie słyszał nigdy o Huguette Clark.
Steve Reich, legenda muzyki amerykańskiej, kończy w tym roku 75 lat. Jego dzieła rozbrzmiały właśnie w Polsce.
Janusz Morgenstern (1922–2011)
Nasz champion w biciu innych championów, czyli Tomasz Adamek, wyznał ostatnio, że chętnie dzwoni do Radia Maryja. „Często słucham tego radia – mówi Tomek. – Wiem, że w tej stacji się za mnie modlą, ja się modlę za nich”. Oto nasza odpowiedź na „pay-per-view”: „pray-per-view”.
Fotograf opowiada o tym, jak przygotowuje się do pracy, jakich zdjęć nie chce robić i za ile sprzedaje kolekcjonerskie odbitki
Trudno jest przewidzieć, jak długo mogą żyć chorzy na mukowiscydozę, skoro każdy choruje trochę inaczej. I może liczyć, choć już nie każdy, na przeszczep wydłużający życie.
Dwie pielęgniarki ze słupskiego szpitala stają w szranki wyborcze: Dorota Gardias z lewicy i Jolanta Szczypińska z PiS.
„Gazeta Polska Codziennie” jest po to, żeby uprzyjemniać poranną kawę – napisał we wstępniaku pierwszego numeru redaktor naczelny. Tylko jak czytelnik ma wypić spokojnie tę kawę, gdy niemal z każdego tekstu dowiaduje się, że Polska ginie?
Janina Paradowska zgodziła się na szczerą rozmowę o polityce, dziennikarstwie, ale i o życiu, o wielkiej miłości do męża i o bólu po jego stracie. Efektem jest wchodzący właśnie do księgarń wywiad-rzeka „A chciałam być aktorką...”
220 węglarek. Najdłuższy pociąg świata to mauretański SNIM (Société Nationale Industrielle et Minière). Wozi nie tylko rudę żelaza, ale i ludzi. I jest taki jak cały ten kraj.