Jak agent Tomek o głosy wyborców walczy

I’m Tomek, agent Tomek
Kalendarium agenta Tomka, kandydata do Sejmu z listy PiS, jest napięte. Panie pieką agentowi ciasta i obdarowują koszami jabłek – na znak owocności przedwyborczych spotkań.
Dzień z życia agenta Tomka - spotkanie z wyborcami w Rudzie Malenickiej w Świętokrzyskiem.
Piotr Małecki/Napo Images

Dzień z życia agenta Tomka - spotkanie z wyborcami w Rudzie Malenickiej w Świętokrzyskiem.

W remizie malenickiej straży, agent - kandydat Tomek opowiadał o swej pracy przykrywkowca.
Piotr Małecki/Napo Images

W remizie malenickiej straży, agent - kandydat Tomek opowiadał o swej pracy przykrywkowca.

Na ulotkach Tomasz Kaczmarek reklamuje się jako ten, ktory nie boi się Tuska, ani jego Mirów i Zbychów.
Piotr Małecki/Napo Images

Na ulotkach Tomasz Kaczmarek reklamuje się jako ten, ktory nie boi się Tuska, ani jego Mirów i Zbychów.

Od kilku tygodni były tajny agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego (znany m.in. ze złamania kariery politycznej posłance Beacie Sawickiej i jurorskiej celebrytce Weronice Marczuk) objeżdża świętokrzyskie wsie. Jest ostatni na tutejszej liście kandydatów PiS do Sejmu. Absolwent socjologii, autor pracy dyplomowej o złodziejach samochodów, Człowiek Roku 2008 „Gazety Polskiej”, po dekonspiracji został wysłany przez CBA do Wrocławia i posadzony za biurko. Tak – mówi na spotkaniach – państwo zmarnowało jego potencjał. Mając 34 lata wybrał emeryturę (4 tys. zł), ale nie da się zastraszyć. Jest zdeterminowany w służbie dla ojczyzny. Choć jeszcze niewielu coś mówi nazwisko Kaczmarek, na plakatach, które umajają wiejskie płoty, pod fotografią Agenta jest jego motto: Ostatni na liście, pierwszy dla Polski.

15 września, Piotrków Trybunalski, popołudnie. Panie poprawiają lniane ściereczki na brytfankach, żeby ciasta nie wyschły. Piekły osobiście dla pana Tomasza. Ojej, zapomniały talerzyków. Może skoczyć do Żabki po jednorazowe? Jak pan Tomek będzie jadł? Nie siadaj, Anetka, w pierwszej ławce, nie będziesz mogła spojrzeć mu w oczy. No, ta Sawicka to faktycznie mogła mu ulec.

Biała Podlaska, liceum katolickie, 24 stycznia 2011 r.

Agent, jeszcze nie kandydat, opowiada, jak niedawno był na spotkaniu w Grodzisku Mazowieckim. To tam właśnie padła z sali propozycja, żeby zaangażował się w sprawy polityczne. Zmroziło Agenta, ale z drugiej strony, jak z perspektywy czasu na to patrzy, mówi sobie: a dlaczego nie? To jest przerażające, że ten Rycho, Miro i Zbycho mają dalej siedzieć w sejmowych ławach. Ludzie bez kręgosłupa moralnego. I jeszcze nazywają nasz kraj dzikim krajem.

Agent opowiada o ludziach, którym niósł pomoc (zrabowane majątki, porwani dla okupu). Zawsze widział wdzięczność. Może nie wyrażała się w słowach, ale widział ją w ich oczach i na twarzach tych ludzi. Dwukrotnie mógł zginać podczas działań operacyjnych. Chce wreszcie zalegalizować swój związek z narzeczoną, z którą jest od wielu lat.

– A zmieniając temat, jak to się stało, panie Tomaszu, że pan się nigdy nie upił tak, żeby popłynąć i coś wydać? Podczas tej pracy Agent ma podniesiony poziom adrenaliny, a wtedy alkohol całkiem inaczej działa.

Po spotkaniu lokalne gazety donoszą, że sprawiał wrażenie speszonego, a jego bezkompromisowość i twarde podejście do rzeczywistości oczarowało publiczność, która namawiała Agenta, by zaczął karierę parlamentarzysty i uzdrowił skorumpowany miejscowy szpital.

Gdańsk, historyczna sala BHP, 27 czerwca 2011 r.

– Czy mógłby nam pan zdradzić pracę operacyjną? Ciekawe momenty, jakieś zagrożenia, takie, jakie oglądamy w filmach?

Agent zapewnia, że ta praca nie ma nic wspólnego z Bondem. Poleca film „Donnie Brasco”, gdzie główną rolę odgrywa… (podpowiada głos kobiecy z sali: Johnny Depp). To jeden z najlepszych filmów o pracy przykrywkowca – człowiek żyje, zachowuje się i mówi tak jak ci, których rozpracowuje. Drogie samochody i markowe garnitury to są, proszę państwa, narzędzia pracy, a nie rzeczy, które mają ją uprzyjemnić. Trudno byłoby w tego typu środowiskach, najbardziej narażonych na korupcję, poruszać się w dresie i jeździć maluchem.

– Jak po tej dekonspiracji wygląda pana życie osobiste?

(Cezary Łasiczka w TOK FM poświęca 7 min i 4 sek. swojej audycji na temat tego, czy Agent był dobry w łóżku. Czy podczas szkoleń operacyjnych został przeszkolony z gry wstępnej? Do Łasiczki dzwoni Paweł z Wrocławia: – Tomek jest moim znajomym. Jeśli chce pan wiedzieć, jak mu było, to ja panu powiem, że nic nie było. Szczerze. Tam się nic nie działo. To były randeczki. Jest zlecenie, jest działanie. Tyle! Jego kontakty nie polegały na erotycznych, ale żeby zmiękczyć daną osobę. Jest zmiękczenie, jest raporcik. Za to człowiek bierze pieniążki, panie Czarku).

Zmieniając temat: Wiele osób robi wszystko, żeby Agent się wystraszył. Ale w ten sposób dodają mu tylko siły i motywują, by jeszcze bardziej angażował się do pracy na rzecz naszej ojczyzny (oklaski).

Kielce, restauracja Czardasz, 25 sierpnia 2011 r.

Spotkanie Agenta z mieszkańcami supportuje Beata Kempa, liderka świętokrzyskiego PiS. Kempa zapewnia Agenta, że Świętokrzyskie to serce Polski, które rozleje polskość na cały kraj i że tu są ludzie gościnni, a społeczność kielecka najlepiej na świecie potrafi dotrzeć przez żołądek do serca, co zresztą trochę – ujmuje to zalotnie – widać również po niej.

Świętokrzyskie jest bliskie agentowemu sercu. Państwo pewnie nie wiedzą, ale ta praca sprawiła, że domem Agenta stała się cała Polska, również Kieleckie. Wielokrotnie pracował tu operacyjnie i poniekąd dzięki niemu zmniejszyła się przestępczość narkotykowa w tutejszych szkołach, gdzie zapewne uczą się państwa dzieci.

Reporter lokalnego „Echa Dnia” opisuje w swojej gazecie, jak obserwował Agenta podczas spaceru po Kielcach: „Idąc, zwracał uwagę przechodniów, zwłaszcza kobiet. W okolicach ul. Dużej podeszło do niego małżeństwo. Agent szarmancko pocałował panią Halinę w rękę, ona mu mówi: – Ma pan nasz głos. W drodze powrotnej Agent zaskakuje deklaracją: – Jeśli wygram wybory, zamieszkam w Kielcach, na ul. Wesołej, przed siedzibą partii. Nagle zmienia temat: – Facet z Mitsubishi robi mi zdjęcia. Przy swojej czujności i spostrzegawczości zachował jednak spokój”.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną