Kraj

Czołganie Nowickiej

Kobiety w kierownictwie Sejmu

Mamy dwie kobiety w prezydium Sejmu. Jak na Polskę to kolejna mała rewolucja, chociaż łatwo nie było.

Najpierw absurdalne zarzuty z katastrofą smoleńską w tle padły pod adresem Ewy Kopacz, ale to była dopiero przygrywka przed tym, co musiała przejść Wanda Nowicka, zgłoszona na stanowisko wicemarszałka przez Ruch Palikota. Wanda Nowicka, jako szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, jest niemal symbolem walki przeciwko restrykcyjnej ustawie o aborcji i to było dla prawicowych posłów nie do przełknięcia.

Przypomniano jej krytyczną wypowiedź o papieżu sprzed 18 lat. „Czy państwo sobie wyobrażają, że taka kandydatka zasiądzie w tym miejscu, gdzie siedział Jan Paweł II?” – grzmieli posłowie PiS. Oskarżali, że jest na liście płac przemysłu aborcyjnego. Rozliczano Wandę Nowicką za wypowiedź jej syna o Katyniu, co jest kuriozum zupełnym. Kazano się jej deklarować czy jest za pozostawieniem krzyża w sali sejmowej i czy popiera wartości chrześcijańskie.

W pierwszym głosowaniu kandydatura Wandy Nowickiej przepadła. Głównie dzięki postawie posłów Platformy Obywatelskiej, bo jak zachowa się PiS, można było przewidzieć. 20 posłów PO (m.in. Elżbieta Radziszewska, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania) głosowało przeciw, a aż 65 się wstrzymało. O wyniku drugiego głosowania zadecydowała dopiero osobista interwencja premiera Tuska. Chyba żaden wicemarszałek nie został przed wyborem tak przeczołgany. Ale spokojnie, Wanda Nowicka ma grubą skórę. Przez 20 lat działania w Federacji nie takie rzeczy słyszała od obrońców życia poczętego.

Jednak cała ta awantura pokazuje, że pytanie o obecność krzyża w parlamencie nie jest bezzasadne. Jest dobrą tradycją Sejmu, że kluby mają autonomię jeśli chodzi o wskazywanie swoich kandydatów na wicemarszałka i ich stosunek do wartości chrześcijańskich czy poglądy na aborcję nie mają tu nic do rzeczy.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną