Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dymisja generała

Adam Rapacki odwołany z MSW

Odejście z MSW Adama Rapackiego, wiceministra odpowiedzialnego m. in. za policję i bezpieczeństwo podczas Euro 2012, to koniec pewnej epoki i niemałej kariery. Szkoda, że odbywa się w atmosferze niedopowiedzeń i złych sugestii.

Gen. Rapacki to policjant otoczony legendą. Współtworzył Biuro do Walki z Przestępczością Zorganizowaną, potem kierował Biurem do Walki z Narkotykami i jako wiceszef Komendy Głównej nadzorował Centralne Biuro Śledcze. Za rządów SLD w 2004 r. zesłany na placówkę do Wilna, za rządów PiS odesłany na emeryturę. Wrócił w 2007 r. jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Na ministerialnym stołku wytrwał pełną kadencję. Od pewnego czasu spodziewano się, że odejdzie, sam nie krył, że ma taki zamiar, ale przewidywano, iż do dymisji poda się po mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W końcu to on był autorem strategii bezpiecznego przeprowadzenia tej gigantycznej imprezy i odpowiadał za bezkolizyjny przebieg Euro.

Decyzja o dymisji zapadła w poniedziałek, po rozmowie Adama Rapackiego z ministrem spraw wewnętrznych Jackiem Cichockim. Co się wydarzyło podczas pogawędki szefa z wiceszefem, nie wiemy. Trwają dywagacje, czy doszło do sporu, czy wybuchł konflikt i o co – ale w gruncie rzeczy nadal nie wiadomo, jaki był bezpośredni powód dymisji. Jedyny komentarz, jaki dziennikarzom udało się wydobyć z ust gen. Rapackiego, to cytat ze znanego przeboju: „do tanga trzeba dwojga”. A skoro tak, to staje się jasne, że w parze z ministrem Cichockim taniec się nie układał.

Prawdopodobnie różnili się w podejściu do sposobu rozwiązania zmian w systemie emerytur mundurowych, a być może też w kwestiach personalnych dotyczących osób kierujących policją. Wydaje się pewne, że odejście Adama Rapackiego wywoła małe trzęsienie ziemi na policyjnych stołkach. Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk, to przecież człowiek Rapackiego, podobnie jak jego zastępcy. Nowy wiceminister dokona zmian w sztabie komendy głównej, a to pociągnie za sobą roszady w komendach wojewódzkich. Tak dzieje się zawsze przy podobnych okazjach, nie sądzę, by tej niedobrej tradycji tym razem nie zachowano.

Nie jest fortunne, że na pół roku przed Euro 2012 dochodzi do zmiany urzędnika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo podczas mistrzostw, ale dymisja generała nie grozi jakąś kompletną klapą w zabezpieczaniu imprezy. Rapacki przygotował strategię, którą zrealizuje jego następca. Ktoś powiedział, że nie ma ludzi niezastąpionych. To oczywiście święta prawda, każdego da się kimś zastąpić. Szkoda jedynie, że wysłanie wiceministra na zieloną trawkę odbywa się tak jakoś półgębkiem, bez wyjaśnień i podania powodów. Takie działanie tworzy atmosferę skandalu i rzuca cień zarówno na odchodzącego na boczny tor jak i tego, który go tam skierował.  Adam Rapacki, tego jestem pewien, nie zasłużył na wstydliwy cień. Za lata służby policyjnej i ostatni ministerialny okres należą mu się podziękowania przy otwartej kurtynie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną