Rachunek za Afganistan
Misja w Afganistanie kosztowała dotąd ponad cztery miliardy złotych. Na pomoc Afgańczykom wydaliśmy półtora procent tej kwoty. Reszta poszła na polskie wojsko. Mamy nieźle wyposażoną i doświadczoną pustynną armię, która powoli szykuje się do powrotu.
Polacy z bazy Warrior w oczekiwaniu na śmigłowiec, którym mają rozpocząć podróż do kraju.
Damian Kramski/Agencja Gazeta

Polacy z bazy Warrior w oczekiwaniu na śmigłowiec, którym mają rozpocząć podróż do kraju.

Najważniejsze dane dotyczące kosztów misji w Afganistanie mieszczą się na kartce formatu A4. Zapisano je w siedmiu punktach głównych wraz z podpunktami. Podzielono na poszczególne lata, a na końcu podsumowano. Choć całość składa się głównie z rzędów liczb, można z nich wyczytać, jak rosły ambicje i możliwości polskiej armii. Armii, która jeszcze 10 lat temu nie używała kamizelek kuloodpornych, w nocy przestawała walczyć, bo nie miała noktowizji, a samoloty bezzałogowe oglądała na filmach. Bez konfrontacji z misyjną rzeczywistością o większości tych zmian należałoby zapomnieć.

Miało to jednak swoją cenę. Również taką, że pieniądze wydane na Afganistan podzieliły armię na jednostki dwóch prędkości. Misjonarzy, w których sporo zainwestowano, i całą resztę. Z raportu NIK wynika, że przez ostatnie lata większość pieniędzy na szkolenie pochłonęły przygotowania do misji. Kiedy natowski czołgista wystrzeliwał 35 pocisków rocznie, polski zaledwie 7 (bo czołgów nie wysłaliśmy do Afganistanu). Piloci szkolący się na misję spędzali w powietrzu ponad 100 godzin. Pozostali nawet połowę mniej.

Po powrocie z Afganistanu nasza pustynna armia będzie musiała na nowo odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować się do tego, czemu ma służyć: ochronie kraju. Z drugiej strony bez misji w Afganistanie pewnie nadal myślelibyśmy, że jesteśmy zwarci i gotowi.

Sprzęt

Największą pozycją w budżecie na Afganistan okazały się wydatki na sprzęt.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną