Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Święta długie, ale chude

Będzie wolne za święta przypadające w sobotę

Przepis mówiący o tym, że jeśli święto wypada w sobotę, to pracownik nie otrzymuje dodatkowego dnia wolnego, jest niezgodny z ustawą zasadniczą – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Czyli po wyroku TK znów będziemy więcej świętować, bo liczba tzw. mostów się zwiększy. Np. przy korzystnym układzie dni świątecznych w grudniu z uwzględnieniem Święta Trzech Króli łatwo będzie można wydłużyć sobie zimowy odpoczynek nawet do trzech tygodni.

Zawdzięczamy to Solidarności, która zaskarżyła sporny artykuł 130 par. 2 Kodeksu pracy, obowiązujący dopiero od 2010 r., to jest od ustanowienia 6 stycznia świętem państwowym. Przepis miał godzić racje pracodawców oraz tych, którzy chcieli przywrócenia Trzech Króli jako święta, i pod stosownym obywatelskim projektem ustawy zgromadzili 700 tys. podpisów. Organizacje pracodawców były przeciwne nowemu świętu, zwracając uwagę, że każdy dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto o 0,3 punktu procentowego, czyli że firmy poniosą duże straty, bo nie wyprodukują i nie sprzedadzą towarów i usług za kilka miliardów złotych.

Polityka 41.2012 (2878) z dnia 10.10.2012; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Święta długie, ale chude"
Reklama