Narodził się umysł tabloidowy. Media schlebiają mu i nadskakują. Uzależnił się od tandety i chce jej coraz więcej. Zapanowała nowa demokracja: niskie wymagania dostępne dla każdego.
Polacy coraz chętniej przekazują pieniądze z podatkowego 1 proc. Najczęściej na cele zdrowotne. Ale system, który ma w tym pomagać, nie jest zdrowy.
Przepis mówiący o tym, że jeśli święto wypada w sobotę, to pracownik nie otrzymuje dodatkowego dnia wolnego, jest niezgodny z ustawą zasadniczą – uznał Trybunał Konstytucyjny.
Gdyby przeprowadzić licytację, kto był politycznym bohaterem ostatnich dni, to kandydatów zebrałoby się sporo.
Brytyjski premier David Cameron zagroził, że zawetuje nowy budżet unijny, jeśli pozostałe kraje będą nalegać na jego znaczącą podwyżkę.
Jak zmieniło się życie Piotra Glińskiego, odkąd prezes PiS ogłosił, że to jego kandydat na premiera?
Z zapomnianego klubu medialnych outsiderów Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przekształca się w twierdzę stronników PiS. Ostatnio głównie za sprawą Krzysztofa Skowrońskiego. Dla niektórych to największe zaskoczenie.
Artykuł Roberta Krasowskiego (POLITYKA 39), w którym autor pisze, jakie można wskazać – jego zdaniem – słabości i niekonsekwencje w lewicowo‑liberalnym nurcie polskiej polityki, wywołał ożywioną dyskusję wśród naszych czytelników i komentatorów.
Rozmowa z Maciejem Pisukiem, pomysłodawcą i scenarzystą filmu „Jesteś Bogiem”, o wartościach, ideach i autorytetach pokolenia hip-hopu.
Niewyjaśnione zabójstwo – prokurator, umarzając takie śledztwo, przyznaje się do bezradności; psuje to statystyki. Więc czasem orzeka się samobójstwo albo zapalenie płuc.
Szpitale wstrzymują przyjęcia pacjentów. Jak wiadomo, co roku w czwartym kwartale brakuje pieniędzy, bo właśnie wyczerpały się limity.
Najwięksi producenci polskiej wódki mają kłopoty, osiem Polmosów zbankrutowało, a gorzelnie walczą o przetrwanie. Czyżby Polacy wybrali abstynencję?
Budowa ciepłych domów, zużywających kilkakrotnie mniej energii na ogrzewanie, przestaje być domeną ekologów, hobbystów i miłośników nowości. Budownictwo czeka prawdziwa rewolucja.
Jak ocieplić zimny dom? Tylko gruntowna termomodernizacja zmniejszy rachunki za energię.
Po sześciu latach rząd likwiduje słynny program dopłat do kredytów – pożyczki w ramach Rodziny na Swoim dostępne są tylko do końca roku. Potem wsparcie ze strony państwa dostaną wyłącznie budujący ekologicznie.
Kryzys gospodarczy wywindował faszystowski Złoty Świt do greckiego parlamentu. Partyjni bojówkarze napadają na imigrantów, demolują ich stragany i urządzają rajdy po kolorowych dzielnicach. Policja im nie przeszkadza, bo sama głosuje na faszystów.
Od czterech lat Obama grał w niej główną rolę, na miesiąc przed wyborami nagle ma poważnego konkurenta.
Litwa wybiera nowy parlament, przy okazji Polacy z Wileńszczyzny chcą wejść do rządu. Mówią, że bronią polskości. Według Litwinów budują rezerwat dla swojej mniejszości, a rządzony przez Polaków region wileński rozwija się znacznie wolniej od innych.
Co łączy identyfikację ofiar katastrofy smoleńskiej i dochodzenie przeciwko Pussy Riot? Obie sprawy prowadził Aleksandr Bastrykin, zaufany śledczy Władimira Putina.
Czy ZSRR i USA rzeczywiście były gotowe wzajemnie się zniszczyć w październiku 1962 r.? Dlaczego Związek Sowiecki podjął tak ryzykowną grę? Czy rozwiązanie tzw. kryzysu kubańskiego istotnie było pełnym zwycięstwem Amerykanów?
Właśnie wchodzi na polskie ekrany film włoskiego reżysera, z udziałem polskich aktorów, przypominający bitwę pod Wiedniem. Co się tam zdarzyło naprawdę?
Intelektualiści – gatunek zagrożony i zbędny w świecie rządzonym przez gospodarkę i napędzanym pieniędzmi. Trudno o bardziej mylny osąd. To idee zmieniają świat, przekonywał Eric Hobsbawm. Słynny brytyjski historyk zmarł 1 października w wieku 95 lat.
Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
Rozmowa z dr. Andrzejem Molendą o tym, jak wypaczona, niedojrzała religijność może zniszczyć życie erotyczne człowieka.
Dzieło nieznanego szerzej Renzo Martinellego nie broni się nawet jako widowisko, za dużo w nim bowiem komputerowych efektów, do złudzenia przypominających grafikę słabych gier komputerowych.
Dziwny, piękny film. Na jakimkolwiek festiwalu się pokaże, wszędzie zbiera nagrody.
Reżyser Wojciech Kępczyński postawił na zgodność z oryginałem i nostalgię za czasami, gdy kino było czystą, beztroską rozrywką.
Długo oczekiwany nowy film Andrzeja Jakimowskiego „Imagine” otworzy 28 edycję Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, zaliczanego do najważniejszych imprez branżowych na świecie (12–21 października).
Obaj autorzy demonstracyjnie wyrażają swoje poglądy, przyjemność sprawia im potęgowanie kontrowersji na własny temat.
Rzecz o miłości z innej epoki, miłości rozpoczętej serią listów. Na uwagę zasługują wspaniałe zdjęcia, pocztówki i listy.
Książkę czyta się dobrze, co jest zasługą Limonowa, którego postać hipnotyzuje, budząc emocje.
Za tytułem, kojarzącym się raczej z niezrozumiałą teorią z zakresu fizyki, kryje się bardzo przystępna wystawa, poświęcona jednej z największych gwiazd polskiej literatury i sztuki XX w.
Wspaniale, że stopniowo ukazuje się na płytach twórczość powstała w pamiętnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.
Od lat nie było lepszych czasów dla protest songów, te stare wracają więc do łask – ale dlaczego nie ma nowych pieśni buntu i sprzeciwu?
Nigdy nie byliśmy bardziej nadzy niż dziś.
Nowa powieść Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty” to kapitalna komedia o sztucznych światach, do których coraz częściej się przenosimy.
Nie ma magii, nie ma smoków, są gwałty na nieletnich, narkotyki oraz ludzka podłość i dwulicowość. J.K. Rowling, która wymyśliła Harry’ego Pottera, napisała powieść dla dorosłych.
Wszystkiego jest dzisiaj za dużo, a kultura dzisiejsza to kultura nadmiaru. To dobrze czy źle – spierali się kulturoznawcy podczas debaty w Elblągu.
Rozmowa z reżyserem Krystianem Lupą o spektaklu „Miasto snu”, odejściu ze Starego Teatru i niszczeniu nowego teatru przez władze.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nie sztuka malować na murach w dużym mieście. Dlatego norweski Banksy wyjechał na daleką północ, ściągnął tam grafficiarzy z całego świata i odmalowali miasto niemal już nieistniejące.
Sezon zamknęło Ziemniaczysko. Hitami były westernowe miasteczko w Żorach oraz lustro Twardowskiego w Węgrowie. Polskie wsie i miasteczka bawiły się i promowały na potęgę – za unijne pieniądze.
„Jestem za otwartą konfrontacją z tabu” – mówi Sasha Grey i słowa wciela w czyny. Kiedyś na planie filmu porno, dziś na scenie szanowanego festiwalu.
Zachodni futbol przeżywa kryzys finansowy? Nic nie szkodzi, w Chinach już czekają – z ofertami organizacji europejskich superpucharów i kolosalnymi pensjami.
Ci wszyscy, którzy domagali się, by w Polsce rozpoczęła się poważna, rzeczowa debata nad najważniejszymi sprawami kraju, mogą się czuć usatysfakcjonowani.
Nie jest źle, jest bardzo niedobrze. I wszyscy czekają, co powie premier Tusk w tzw. exposé numer 2.
Strach i chciwość wywindowały ceny złota i srebra do rekordowych poziomów. Dla spragnionych happy endu: polski KGHM – potentat miedziowy – jest największym producentem srebra w świecie. Jak się hartuje u niego srebro?