Kultura

Więcej znaczy mniej

O czym debatowano na Elbląskim Forum Kulturoznawczym

Kultura festynu opanowuje cały kraj w sensie geograficznym, podczas gdy kultura Internetu opanowuje naszą pamięć i uwagę. Kultura festynu opanowuje cały kraj w sensie geograficznym, podczas gdy kultura Internetu opanowuje naszą pamięć i uwagę. Jason Horowitz / Corbis
Wszystkiego jest dzisiaj za dużo, a kultura dzisiejsza to kultura nadmiaru. To dobrze czy źle – spierali się kulturoznawcy podczas debaty w Elblągu.
Elbląskie Forum Kulturoznawcze obyło się w dniach 26-28 września.Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida/Materiały prywatne Elbląskie Forum Kulturoznawcze obyło się w dniach 26-28 września.

Mieszkańcy dużych polskich miast mają to na co dzień. Niemal cała przestrzeń publiczna wokół nich funkcjonuje jak jakiś wielki folder informacyjno-reklamowy. Nieustannie są namawiani do kupna czegoś, udziału w czymś, wizyty gdzieś. Płachty ogłoszeń, ekrany diodowe na ulicach, a mniejsze w środkach transportu. Remontowane budynki całe obudowane reklamami. W sklepach, windach, salonach usługowych muzyka, a w taksówkach muzyka plus radiowe serwisy informacyjne. Kultura audiowizualna, kojarzona jeszcze nie tak dawno z zainstalowaną w domu poczciwą telewizją, „wyszła na miasto”, między innymi stając się – jak nazwała to parę lat temu w raporcie badawczym na temat kultury miejskiej prof.

Polityka 41.2012 (2878) z dnia 10.10.2012; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Więcej znaczy mniej"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021