Jak Polska produkuje najwięcej srebra na świecie

Lśnienie
Strach i chciwość wywindowały ceny złota i srebra do rekordowych poziomów. Dla spragnionych happy endu: polski KGHM – potentat miedziowy – jest największym producentem srebra w świecie. Jak się hartuje u niego srebro?
Maszyny, które zakończyły życie technologiczne, na złom cięte są już pod ziemią.
Rafał Milach/Polityka

Maszyny, które zakończyły życie technologiczne, na złom cięte są już pod ziemią.

Żeby w kopalni zobaczyć złoto i srebro, trzeba mieć bardzo dużą wyobraźnię i głębokie pokłady wiary. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy geolog będzie pokazywał czarną wstążkę skały i zapewniał, że właśnie patrzymy na miedź, srebro i złoto. Tyle że głęboko wprasowane w strukturę.

Później można jeszcze pójść do Zakładu Wzbogacania Rud i tu też można się rozczarować. Niemal na końcu bardzo długiego ciągu maszyn zobaczymy przelewającą się gęstą, ciemną pianę z metalicznym połyskiem. W hucie też trudno o zachwyt, bo to coś, co ma być metalem szlachetnym, wygląda tak, jak się nazywa: szlam anodowy. A później ponownie trafia to do pieca hutniczego, przechodzi proces rafinacji elektrolitycznej i dopiero wówczas następuje cudowna przemiana w lśniące metale, dla których ludzie od tysięcy lat tracą głowę, majątki, a czasem i życie.

Osobiście tego nie rozumiem. Ale może ja już za dużo ton tego odlałem – zastanawia się jeden z pracowników wydziału metali szlachetnych w KGHM.

Kopalnia

Zakładowa legenda głosi, że zadanie znalezienia złóż miedzi geolodzy dostali na kolejnym plenum PZPR. I je wykonali. Co minister przemysłu ciężkiego, z charakterystyczną dla resortu gracją, przekuł na utworzenie LGOM (Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego). 1 stycznia 1960 r. Polska wiedziała już, że ma potencjał miedziowy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną