Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Akcja próg

Polacy w litewskich wyborach parlamentarnych

Mimo gorących zapowiedzi pomocy z Warszawy, litewscy Polacy czują się opuszczeni przez Polskę. Mimo gorących zapowiedzi pomocy z Warszawy, litewscy Polacy czują się opuszczeni przez Polskę. VALDA KALNINA/EPA / PAP
Litwa wybiera nowy parlament, przy okazji Polacy z Wileńszczyzny chcą wejść do rządu. Mówią, że bronią polskości. Według Litwinów budują rezerwat dla swojej mniejszości, a rządzony przez Polaków region wileński rozwija się znacznie wolniej od innych.
Wiec przez urzędem prezydenckim w Wilnie, w obronie polskiej oświaty.Artur Reszko/PAP Wiec przez urzędem prezydenckim w Wilnie, w obronie polskiej oświaty.

Chodzi o to, by 14 października przekroczyć próg. Jeśli w całym kraju Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zdobędzie 5 proc. głosów, wprowadzi do parlamentu nawet kilkunastu posłów, co w rozdrobnionym, liczącym 141 posłów Sejmie, jest poważną siłą polityczną. Silna partia polska może okazać się atrakcyjnym kandydatem na koalicjanta dla socjaldemokratów, którzy według sondaży mają wygrać wybory. Choć przyszli zwycięzcy są ostrożni i niczego konkretnego nie obiecują, AWPL już przymierza się do kilku ministerstw i planuje cofnięcie kilku decyzji ustępującego rządu premiera Andriusa Kubiliusa – m.

Polityka 41.2012 (2878) z dnia 10.10.2012; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Akcja próg"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >