„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Akcja próg

Polacy w litewskich wyborach parlamentarnych

Mimo gorących zapowiedzi pomocy z Warszawy, litewscy Polacy czują się opuszczeni przez Polskę. Mimo gorących zapowiedzi pomocy z Warszawy, litewscy Polacy czują się opuszczeni przez Polskę. VALDA KALNINA/EPA / PAP
Litwa wybiera nowy parlament, przy okazji Polacy z Wileńszczyzny chcą wejść do rządu. Mówią, że bronią polskości. Według Litwinów budują rezerwat dla swojej mniejszości, a rządzony przez Polaków region wileński rozwija się znacznie wolniej od innych.
Wiec przez urzędem prezydenckim w Wilnie, w obronie polskiej oświaty.Artur Reszko/PAP Wiec przez urzędem prezydenckim w Wilnie, w obronie polskiej oświaty.

Chodzi o to, by 14 października przekroczyć próg. Jeśli w całym kraju Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zdobędzie 5 proc. głosów, wprowadzi do parlamentu nawet kilkunastu posłów, co w rozdrobnionym, liczącym 141 posłów Sejmie, jest poważną siłą polityczną. Silna partia polska może okazać się atrakcyjnym kandydatem na koalicjanta dla socjaldemokratów, którzy według sondaży mają wygrać wybory. Choć przyszli zwycięzcy są ostrożni i niczego konkretnego nie obiecują, AWPL już przymierza się do kilku ministerstw i planuje cofnięcie kilku decyzji ustępującego rządu premiera Andriusa Kubiliusa – m.

Polityka 41.2012 (2878) z dnia 10.10.2012; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Akcja próg"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021