Świat

Kronika medyczna Ameryki Łacińskiej

Juan Manuel Santos - prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos - prezydent Kolumbii Andres Piscov / EAST NEWS

Prezydent Kolumbii zażądał telefonu komórkowego i laptopa z dostępem do Internetu zaledwie kilka godzin po tym, jak lekarze w Bogocie usunęli mu raka prostaty. Wiadomość o chorobie 61-latka zaskoczyła wszystkich, z nim samym na czele: nowotwór wykryto przypadkiem, we wczesnej fazie – prezydent nie będzie musiał przechodzić chemioterapii, a do zdrowia ma wrócić już za trzy tygodnie.

Santos jest kolejnym z latynoskich przywódców, którzy muszą się publicznie zmagać z rakiem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy terapii poddali się prezydent Brazylii Dilma Rousseff i jej poprzednik na tym stanowisku Lula da Silva, prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner, usunięty niedawno z urzędu w kontrowersyjnych okolicznościach Fernando Lugo z Paragwaju oraz Hugo Chávez, którego właśnie wybrano na prezydenta po raz czwarty. Wszyscy, poza tym ostatnim, o postępowaniu leczenia szeroko informowali opinię publiczną. Sam Chávez o nagły wysyp nowotworów u latynoskich przywódców oskarżał niedawno Stany Zjednoczone, dowodząc, że to spisek Waszyngtonu, który próbuje się pozbyć lewicowych prezydentów. Choroba Santosa podważa tę teorię – Kolumbijczyk reprezentuje prawicę i jest najbliższym sojusznikiem Białego Domu w regionie.

Polityka 41.2012 (2878) z dnia 10.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Maseczki pseudoochronne

Czy to bal maskowy, czy raczej taniec śmierci? Rząd każe nam nosić maseczki, ale już nie dba o to, co trafia na rynek. Czy maseczki sprzedawane w aptekach i sklepach naprawdę nas chronią?

Violetta Krasnowska
18.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną