Nowa Masłowska i jej sztuczne światy

Przeszczep jaźni gratis
Nowa powieść Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty” to kapitalna komedia o sztucznych światach, do których coraz częściej się przenosimy.
Dorota Masłowska – enfant terrible polskiej literatury.
Wojciech Grzędziński/Newspix.pl

Dorota Masłowska – enfant terrible polskiej literatury.

Ognia, panowie” – tak Masłowska zakończyła „Pawia Królowej”, uprzedzając ataki, które rzeczywiście nastąpiły. Mało kogo z pisarzy publiczność miała ochotę utopić w łyżce wody tak jak ją. Za język wulgarny, popsuty, za świat ciemny i przede wszystkim za sukces. Od czasu ukazania się „Wojny polsko-ruskiej”, nagrodzonej Paszportem POLITYKI, minęło właśnie 10 lat. Uhonorowany nagrodą Nike „Paw” ukazał się w 2005 r. Potem były sztuki teatralne.

Masłowska ciągle próbuje iść wbrew oczekiwaniom. Każda kolejna książka była woltą, która pozwalałaby jej pójść dalej, przekroczyć siebie, swoje widzenie świata. Najpierw uciekała od kiczu. „Zawsze miałam poczucie, że babrając się w brudzie dużo łatwiej uniknąć kiczu i naiwności. W podstawówce zaczęłam być doliniarska, depresyjna. Sprzedawałam czarne ciasteczka i prowadziłam obwoźny handel piekielnymi towarami” – mówiła w jednym z wywiadów. Mroku jest u Masłowskiej zawsze dużo, ale nie jest on już tak dominujący jak w pierwszych książkach.

Chodzi też o to, żeby nie produkować kolejnej książki na modne tematy: „Sztuka staje się dwutaśmową fabryką, i sama, przebywając w świecie tej fabryki, widzę wyrachowanie, z jakim te obrazy często są konstruowane. Musi być coś o homoseksualistach, o nietolerancji, ksenofobii, wykluczeniu i wykorzenieniu, niezależnie od tego, czy osobiście cię dotyka, czy dotyka cię pośrednio, czy nie dotyka cię w ogóle” – mówiła kilka lat temu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną