Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Film

Mały koniec świata

Recenzja filmu: "Bestie z południowych krain", reż. Benh Zeitlin

Quvenzhane Wallis – mała dziewczynka przeciw bestiom Quvenzhane Wallis – mała dziewczynka przeciw bestiom Gutek Film
Dziwny, piękny film. Na jakimkolwiek festiwalu się pokaże, wszędzie zbiera nagrody.

Bestie z południowych krain, reż. Benh Zeitlin, prod. USA, 92 min

Gdyby spisać opinie krytyków, którzy „Bestie z południowych krain” już widzieli, mielibyśmy antologię zachwytów, na jakie od lat nie zasłużył żaden inny tytuł. Magiczny, cudowny, fenomenalny itp. Wszystko to przynajmniej w części prawda, w każdym razie debiutant Benh Zeitlin udowadnia, jak ważna jest w kinie wyobraźnia, oryginalność i nieliczenie się z gatunkowymi ograniczeniami. Akcja toczy się na południu Stanów, zapewne w Luizjanie, gdzie zdaniem reżysera mieszkają „najbardziej nieustępliwi ludzie Ameryki”. Ale mogłoby to być każde inne miejsce na świecie. Podobny kataklizm, mały koniec świata, może zdarzyć się wszędzie, choć niekoniecznie z powodu wielkiej powodzi. Bohaterami filmu są mieszkańcy położonej na odludziu miejscowości Bathtub. Cywilizacja, którą symbolizuje znajdujące się nieopodal miasto z dymiącymi kominami, ma tu ograniczony dostęp. Żyją własnym rytmem, w ubogich, prymitywnych barakach, w bliskim kontakcie z naturą. Sami są jej cząstką.

Na pierwszym planie mamy sześcioletnią dziewczynkę Hushpuppy, rozmawiającą z nieobecną matką i mającą skomplikowane relacje z ojcem, który chce przygotować ją na spotkanie z tym, co nieuchronnie nastąpi. Pewnego dnia tereny zaleje woda, a kataklizm przebudzi prastare bestie. I nie warto wnikać, co tu jest rzeczywistością, a co grą wyobraźni Hushpuppy. Film niesie jednak budujące przesłanie, które sam reżyser tłumaczy krótko: „Robić, tworzyć i żyć – pomimo wszystko”. Dziewczynkę rewelacyjnie zagrała Quvenzhane Wallis, tworząc postać, która dołącza do największych dziecięcych herosów kina.

Polityka 41.2012 (2878) z dnia 10.10.2012; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Mały koniec świata"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wstrząsająca opowieść Polki, która przeszła aborcyjne piekło. „Nie wiedziałam, czy umieram, czy tak ma być”

Trzy tygodnie temu w warszawskim szpitalu MSWiA miała aborcję. I w szpitalu, i jeszcze zanim do niego trafiła, przeszła piekło. Opowiada o tym „Polityce”. „Piszę list do Tuska i Hołowni. Chcę, by poznali moją historię ze szczegółami”.

Anna J. Dudek
24.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną