Mizerski na bis

Gawron wiecznie żywy

Supernowoczesna korweta Gawron za gigantyczne pieniądze powstawała bezskutecznie przez 11 lat. Wojsko od początku wiązało z tą inwestycją wielkie nadzieje. Jak się okazało – słusznie, gdyż podjęta jakiś czas temu decyzja o jej przerwaniu okazała się dużym sukcesem i pozwoliła zaoszczędzić miliard złotych.

W obecnych trudnych czasach jest to wynik naprawdę imponujący. Ponieważ koszty powstawania Gawrona intensywnie rosły w miarę jego budowania, zastanawiano się nawet, czy z przerwaniem inwestycji nie należało poczekać jeszcze kilka lat, gdyż wówczas oszczędności wywołane rezygnacją z Gawrona byłyby o wiele większe. Z drugiej strony, gdyby czekano za długo, mogło dojść do tego, że Gawrona w końcu by zbudowano, co dla polskiej armii miałoby katastrofalne skutki związane z koniecznością jego eksploatacji.

Po przerwaniu projektu budowy Gawrona do zagospodarowania pozostał budowany przez 11 lat nowoczesny, wyposażony w silniki kadłub wart pół miliarda złotych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj