PORADNIK: Jak budować domy by tanio je ogrzewać

Nadchodzą domy małolitrowe
Budowa ciepłych domów, zużywających kilkakrotnie mniej energii na ogrzewanie, przestaje być domeną ekologów, hobbystów i miłośników nowości. Budownictwo czeka prawdziwa rewolucja.
Czas taniej energii minął, domy muszą być coraz bardziej samowystarczalne.
Marek Sobczak/Polityka

Czas taniej energii minął, domy muszą być coraz bardziej samowystarczalne.

Od kilkunastu lat zajmuję się optymalizacją projektów architektonicznych – sugeruję, co zmienić, żeby obniżyć koszty budowy i zapotrzebowanie domu na energię. W tym roku po raz pierwszy zgłosił się do mnie deweloper – mówi audytor Ludomir Duda, b. prezes Fundacji Poszanowania Energii. – Byłem zdumiony: dla deweloperów ważne są wyłącznie koszty budowy, a grubości izolacji przecież nie widać. Klient stwierdził jednak, że nie uda się sprzedać domów bez dowodu niskich kosztów ich utrzymania.

Według pierwotnego projektu tego dewelopera zapotrzebowanie domów (jednorodzinnych) na energię do ogrzewania miało wynosić 100 kilowatogodzin na metr kw. rocznie. Po optymalizacji obniżone zostanie do 11,5.

W rezultacie powstaną domy o standardzie, który będzie wymagany dopiero za osiem lat. Unijna dyrektywa (2010/31/UE) zobowiązała kraje członkowskie, żeby wszystkie budynki stawiane po 2020 r. miały „niemal zerowe zapotrzebowanie na energię”. Definicje takich budynków i szczegółowe wymagania są dopiero przygotowywane, poznamy je na początku przyszłego roku. Jednak nie ulega wątpliwości, że budownictwo czekają głębokie, rewolucyjne wręcz zmiany.

Wydać, żeby oszczędzić

Szkopuł w tym, że trzeba najpierw więcej wydać, żeby w przyszłości płacić mniej. Dyr. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii szacuje, że budowa domu energooszczędnego, na którego ogrzewanie potrzeba ok.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną