Kraj

Układ SKOK

SKOK - jawny, poselski lobbing

Niezwykły przebieg miało ubiegłotygodniowe posiedzenie sejmowej podkomisji rozpatrującej projekt nowelizacji ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Przed rozpoczęciem prac została ona zasypana poprawkami złożonymi przez posłów PiS. Podczas posiedzenia reprezentował ich poseł Jerzy Szmit – od wielu lat związany z Kasami. Niegdyś był prezesem Regionalnej SKOK w Olsztynie. Potem zatrudnił się w Regionalnej SKOK w Szczytnie, która przejęła olsztyńską Kasę. W ubiegłym roku zarobił w niej oraz w Towarzystwie Zarządzającym SKOK i SKOK Stefczyka blisko 80 tys. zł.

Podczas posiedzenia u boku Szmita siedzieli wiceprezes Krajowej SKOK Wiktor Kamiński, mecenas Joanna Mędrzecka – również reprezentująca Krajową SKOK (niegdyś partnerka w sławnej sopockiej kancelarii prawnej, jak ujawniliśmy w POLITYCE, wraz z przyjacielem Lecha Kaczyńskiego Adamem Jedlińskim pisała projekt pierwszej ustawy o SKOK) oraz radca prawny Paweł Pelc, wiceprezes związanej z Kasami spółki Agencja Ratingu Społecznego. Podpowiadali oni Szmitowi, co powinien mówić, wyjaśniali zgłaszane przez niego poprawki – nie starając się nawet ukrywać, że to Kasy są ich autorem („chcielibyśmy”, „naszym zamiarem było”, „proponujemy” – mówili).

Szmit postulował, by prace ograniczyć do części ustawy, która dotyczy objęcia depozytów zgromadzonych w Kasach obowiązkowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ku zaskoczeniu posłów PO władze SKOK nie sprzeciwiają się temu, by Kasy, podobnie jak banki, musiały się ubezpieczać w BFG. Dwa miesiące temu ujawniliśmy w POLITYCE, że część Kas boryka się z poważnymi problemami finansowymi, a omijają obowiązek tworzenia rezerw na „złe długi” klientów, wyprowadzając wierzytelności do spółki zarejestrowanej w Luksemburgu. Pełny obraz sytuacji uzyska niebawem Komisja Nadzoru Finansowego, która w zeszłym tygodniu objęła nadzorem wszystkie Kasy. Nie do końca jednak wiadomo, co KNF miałaby zrobić, gdyby niektóre Kasy okazały się niewypłacalne. Projekt dotyczący BFG traktowany jest więc w Sejmie jako pilny.

Gdy propozycja ograniczenia zakresu prac nad ustawą została odrzucona, Szmit zgłaszał kolejne poprawki – w tym przeciwko obowiązkowi informowania KNF o umowach zawartych przez Kasy z zewnętrznymi podmiotami. Część firm świadczących dziś takie usługi na rzecz Kas (o czym wielokrotnie pisaliśmy) należy do członków ich władz… Nawet według niewysokich standardów naszego parlamentaryzmu taki jawny i gorączkowy lobbing posłów na rzecz prywatnej firmy finansowej jest czymś żenującym.

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Układ SKOK"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną