Kraj

Jak obalić republikę

Rozmowa z szefem Młodzieży Wszechpolskiej

Prawicowy Marsz Niepodległości. 11 listopada 2012 r. Prawicowy Marsz Niepodległości. 11 listopada 2012 r. Filip Błażejowski / Forum
Szef Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki na zakończenie Marszu Niepodległości ogłosił powołanie Ruchu Narodowego, który ma dążyć do budowy Wielkiej Polski i obalenia republiki.

Jakie cele stawia sobie Ruch Narodowy?
To społeczna inicjatywa, do powstania której impulsem stał się Marsz Niepodległości. Chcemy zmobilizować, zaktywizować i zorganizowac naród, by dokonać gruntownej wymiany elit w Polsce. Trzeba wreszcie obalić republikę Okrągłego Stołu i dokończyć rewolucję Solidarności, która została zdradzona właśnie przy Okrągłym Stole w 1989 roku. Sam pomysł pojawił się już w zeszłym roku. Lecz to, co przez ostatnie miesiące dzieje się w kraju - mnóstwo sygnałów ze środowisk lokalnych wręcz domagających się takiej inicjatywy - uświadomiło nam, że nie możemy dłużej czekać.

A co takiego się dzieje?
Jesteśmy kolonią Unii Europejskiej, panuje antynarodowy ustrój. Promuje się kosmopolityzm we wszystkich obszarach życia. Szkoła przestała już edukować ludzi, a zamiast tego wprowadziła tresurę.

Roman Giertych, który organizował Młodzież Wszechpolską, sprawdził się jako minister edukacji?
Był najlepszym ministrem edukacji po 1989 roku, ale to, z kim teraz trzyma na scenie politycznej, jasno wskazuje, że wyrzekł się ostatnich dwudziestu lat swojego życia politycznego. Roman Giertych wypisał się z obozu narodowego i stara się uwiarygodnić w obozie liberalnym.

W jaki sposób chcecie się organizować?
Chcemy organizować cały naród: od kół gospodyń wiejskich, przez środowiska akademickie i organizacje polityczne. Będziemy zajmować kolejne obszary życia publicznego, tworzyć media, animować życie kulturalne. To będzie formuła ruchu społecznego, w którym znajdzie się miejsce dla wszystkich, którzy naród stawiają na pierwszym miejscu.

Z politykami z dzisiejszej sceny politycznej również?
Są tacy nieliczni politycy i posłowie, z którymi możemy współpracować, ale nie mogę wymieniać ich nazwisk, bo w partiach, w których działają, byłby to dla nich pocałunek śmierci.

To posłowie PiS, chce Pan współpracować z Jarosławem Kaczyńskim?
Jarosław Kaczyński jest dosyć zdolnym graczem politycznym, ale zmarnował swoją szansę. Rząd PiS-u, nie podjął próby gruntownej zmiany systemu, obalenia republiki Okrągłego Stołu. W 2007 roku Kaczyński oddał władzę na własne życzenie. PiS nie dokona radykalnej zmiany systemowej w Polsce.

W niedzielę na Agrykoli na zakończenie marszu przemawiał Pan i Artur Zawisza - kto jest liderem tej grupy?
Przemawiało wiele osób, m.in. Przemek Hochler, szef ONR-u. Liderami będą ci, którzy okażą się najsprawniejszymi i najbardziej aktywnymi organizatorami. Którzy będą mieli wizję i potrafili wokół siebie skupiać ludzi.

Czy za trzy lata Ruch Narodowy wystartuje w wyborach parlamentarnych?
Dziś mamy przed sobą wielkie wyzwanie organizacyjne i na tym skupiamy swoje działania. Nie wykluczam takiej opcji, ale póki co nie jest to dla nas zadanie pierwszorzędne. My nie myślimy, ani nie działamy kadencjami. Tylko pokoleniami.

CZYTAJ: Prof. Wnuk-Lipiński o szansach Ruchu Narodowego

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną