Kraj

Lud rządzi księciem

Machiavelli rządzi polską polityką

Niccolo Machiavelli. Niccolo Machiavelli. BEW, Corbis / Polityka
Żeby zrozumieć to, co dzieje się na naszej scenie politycznej, trzeba cofnąć się 500 lat wstecz do Florencji Machiavellego. Zobaczymy, ile Tusk ma z Borgi i dlaczego jest zręczniejszy od Kaczyńskiego.

Co by powiedział Machiavelli, patrząc na współczesną politykę? Że zmieniły się polityczne techniki, nie zmieniły się natomiast polityczne reguły – pisze Robert Krasowski w najnowszej POLITYCE. – Nadal trzeba używać nikczemnych narzędzi.(…) Całą historię III RP można opisać jako stały wzrost politycznej brutalności. (...) Stało się jasne, że nawet w demokracji trzeba umieć być Cezarem Borgią.

Nic dziwnego, że na placu zostali dwaj politycy, będący Borgii najbliżej. Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Dwaj najbrutalniejsi gracze epoki. Szczególnie pouczające były losy Tuska. Bo o ile Kaczyński urodził się Borgią, Tusk przez długie lata się temu opierał. Kiedy już na początku lat 90. Kaczyński z zuchwałą brutalnością niszczył wszystkich stojących mu na drodze – od Geremka i Mazowieckiego po samego Wałęsę, Tusk wiernie stał po stronie romantycznych zasad. Przez 10 lat bronił polityki Geremka, Mazowieckiego i Balcerowicza. Bronił wytrwale, pryncypialnie i ofiarnie.

(…)

Dopiero widząc, jak AWS i Unia bezmyślnie prą ku politycznej śmierci, po raz pierwszy zachował się jak Cezar Borgia. Wbił nóż w plecy Geremka…

Cały artykuł Roberta Krasowskiegonajnowszym numerze POLITYKI – dostępnym  w kioskach, na iPadzie i w Polityce Cyfrowej.

A po lekturze zapraszamy Państwa do dyskusji na naszym forum: Czy zgadzają się Państwo z tezami Krasowskiego?

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną