Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ciepła zimna wojna

Dziennikarska prawica bardziej podzielona

To, czego prawicowi politycy nie byli w stanie zrobić od lat, trzymającym z nimi dziennikarzom udało się w jeden dzień. Zjednoczone do niedawna środowisko nagle stanęło po przeciwnych stronach.

Po jednej bracia Karnowscy i ich tygodnik „W sieci”, po drugiej nowy tygodnik oficjalnie już od środy tworzony przez byłego naczelnego „Uważam Rze” Pawła Lisickiego. Jeszcze niespełna dwa tygodnie temu obie ekipy pracowały w jednej redakcji. Teraz ich drogi się rozeszły, choć obie strony starają się robić dobre miny przekonując, że nic się nie stało, nie ma mowy o żadnym podziale, niesnaskach czy niezdrowej rywalizacji. Tylko szlachetne współzawodnictwo ku chwale zgnębionej tuskizmem ojczyzny i na pohybel służalczym mediom. Bo przecież dwa nowe, prawicowo – konserwatywne tytuły to jak dwie nowe szable tak bardzo potrzebne w walce o prawdę.

Sama słodycz? Raczej dymna zasłona. Jeśli przyłoży się ucha bliżej twierdzy „niepokornych dziennikarzy”, zza żelbetowych murów można usłyszeć gniewne pomruki. Na przykład takie, że część „uważaków” ma za złe Karnowskim, iż zamiast lojalnie pracować na rzecz starego tygodnika, od dawna przygotowywali się do startu ze swoim tytułem, traktując „URze” jako trampolinę. Dlatego Lisicki tuż przed swym zwolnieniem chciał zakazać autorom „URze” pisania dla Karnowskich.

Nie trzeba zresztą być wielkim bystrzakiem, by nie zauważyć, że o projekcie Lisickiego jakoś dziwnie milczy ich portal wPolityce.pl, za to bez wytchnienia chwali się dziennikarzami sprzątniętymi mu sprzed nosa. Że nagle, tuż po tym, jak Lisicki ogłosił swoje plany wydawnicze, gruchnęła wiadomość, że „W sieci” również będzie tygodnikiem (pierwsze dwa numery przygotowywane były jako dwutygodnik). Jeśli dodamy do tego ostatni atak Rafała Ziemkiewicza (zasili pismo Lisickiego) na Waldemara Łysiaka (przyciągany przez Karnowskich) wszystko stanie się mniej więcej jasne. Wielbiciele twórczości „niepokornych” przeczuwają zresztą, co się święci. „Tylko błagam, nie skoczcie sobie zaraz do gardeł , jak 7 lat temu PiS i PO!” – taki wpis można znaleźć pod blogiem Rafała A. Ziemkiewicza na Salonie 24. I nie jest to jedyny głos w tym duchu.

Kto wygra tę batalię? Stawiam zdecydowanie na Karnowskich. Nawet nie o to chodzi, że mają już swoje pismo, a Lisicki dopiero je tworzy, ale dlatego, że w odróżnieniu od byłego naczelnego „URze” mają potężnego mecenasa, w postaci powiązanej ze SKOK-am spółki Apella. To nie tylko bogaty darczyńca Karnowskich, także najhojniejszy sponsor wszystkich prawicowych mediów razem wziętych. Kto mu podskoczy? Zapewniam: odważnych nie znajdziecie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną