Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czy bać się braci Grimm

Te straszne baśnie braci Grimm

Jacob i Wilhelm Grimm - w dziejach kultury niemieckiej instytucja. Jacob i Wilhelm Grimm - w dziejach kultury niemieckiej instytucja. AKG / EAST NEWS
Pierwsze wydanie „Baśni dla dzieci i dla domu”, 200 lat temu, zostało przyjęte chłodno. Przyjaciel braci, poeta Achim von Arnim uważał, że trzeba było przestrzec młodego czytelnika przed brutalnością tych opowieści. A później dzieło wzięli na warsztat psychoanalitycy.

Kto z dorosłych sięgnie dziś do oryginalnych „Baśni dla dzieci i dla domu” braci Grimm – pisze w specjalnym świątecznym wydaniu POLITYKI Adam Krzemiński – ten będzie poruszony orgią okrucieństwa. W jednej z baśni ojciec odrąbuje ręce własnej córce. W drugiej dziewczynka tańczy w rozpalonych do czerwoności trzewiczkach. W trzeciej chłopiec nocą na cmentarzu uczy się, co to strach. W jeszcze innych jedna macocha truje swą pasierbicę, a druga każe córkom okaleczyć sobie stopy... Wszędzie krew, gwałt i śmierć.

Czyż te obrazy, od pokoleń wsączane do głów niemieckich dzieci, nie zdeformowały ich podświadomości? Czy nie znieczuliły ich i nie uczyniły zdolnymi do tego, co Niemcy wyprawiali w czasie III Rzeszy? Po wojnie to pytanie traktowano ze śmiertelną powagą. Nie jest prawdą, że brytyjskie władze okupacyjne zabroniły w 1945 r. wydawać te baśnie. Ale w Polsce w 1951 r. cenzura nie dopuściła do ich wznowienia. A zachodnioberliński „Tagesspiegel” w 1947 r. nazwał je „przedszkolem okrucieństwa”.

Tak zresztą został odebrany pierwszy wybór baśni. Wzbudził niesmak i gwałtowną krytykę…

Cały esej Adama Krzemińskiego w najnowszym, podwójnym numerze POLITYKI na święta i Nowy Rok – dostępnym w kioskach, w wydaniu na iPada oraz w Polityce Cyfrowej.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną