Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Najważniejszy kraj świata

Wybory w Pakistanie. Pierwsze takie w historii

Rahat Dar/EPA / PAP
Pakistańczycy idą dziś do wyborów, a cała Azja wstrzymuje oddech. Pierwszy raz w historii ich kraj ma szanse na pokojową i demokratyczną zmianę władzy.

Pakistan jest jak AIG – miał powiedzieć prezydent Asif Ali Zardari amerykańskiemu dyplomacie Richardowi Holbrookowi, porównując swój kraj do amerykańskiego giganta ubezpieczeniowego. W 2008 r. Waszyngton wydał na ratowanie tej firmy 100 mld dol. – My też jesteśmy zbyt duzi, by upaść. Powinniście i nam dać taką sumę – przekonywał Zardari.

Znaczenie międzynarodowe Pakistanu wykracza daleko poza region. To jedyny kraj muzułmański posiadający broń atomową. To też szóste najludniejsze państwo na świecie, a 180 mln jego mieszkańców tworzy wybuchową mieszankę etniczno-kulturową.

Położony strategicznie między Indiami a Afganistanem i między Chinami a Iranem Pakistan może – w zależności od scenariusza politycznego – stać się jednym z głównych graczy w Azji lub najgroźniejszą czarną dziurą na świecie. Kiedy w przyszłym roku ostatni zachodni żołnierze wyjadą z Afganistanu, zniechęcony Zachód będzie próbował zapomnieć o tej części świata. Ale o Pakistanie nie da się łatwo zapomnieć. „Jego upadek, tak jak bankructwo Lehman Brothers w 2008 r., może zapoczątkować kryzys o globalnym zasięgu. Z tym że nie finansowy, ale egzystencjalny dla wielu milionów mieszkańców Azji” – pisze wieloletni korespondent zachodnich mediów w Pakistanie Mohammad Ashraf…

Cały artykuł Patryka Kugiela w bieżącym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniu na iPadzie i w Polityce Cyfrowej.

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną