Kraj

Unijny oberek

Miller, Kwaśniewski, Kalinowski i inni politycy wspominają unijne negocjacje i referendum akcesyjne

Premier Leszek Miller i wicepremier Grzegorz Kołodko z dziennikarzami na pokładzie samolotu wracającego z Kopenhagi po udanych negocjacjach z UE. Premier Leszek Miller i wicepremier Grzegorz Kołodko z dziennikarzami na pokładzie samolotu wracającego z Kopenhagi po udanych negocjacjach z UE. Radek Pietruszka / PAP
To były bardzo nerwowe dwa dni: równo przed 10 laty w referendum decydowaliśmy o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wynik do ostatniej chwili był niepewny. Czerwcowe głosowanie zamykało gorący okres negocjacji akcesyjnych. Niewiele brakowało, aby Wielka Historia została utopiona w kwocie mlecznej.
Aleksander Kwaśniewski złapał wpół Danutę Hübner i zakręcił z nią obertasa.Radek Pietruszka/PAP Aleksander Kwaśniewski złapał wpół Danutę Hübner i zakręcił z nią obertasa.

Telewizyjny dziennikarz Maciej Zakrocki, który wtedy relacjonował liczne unijne spotkania, namówił na wspomnienia głównych polskich aktorów tamtych wydarzeń. Publikujemy je, rzecz jasna w skróconej wersji, ale tym silniejsze jest wrażenie nieustającej gorączki i napięcia, jakie towarzyszyły jednemu z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Do wydzielonego pomieszczenia w TVP, dostępnego tylko z przepustką, 8 czerwca ok.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Polityka; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Unijny oberek"

Czytaj także

Ja My Oni

Sarmata, hipis, mundurowy? Polskie wzorce męskości

Dr hab. Wojciech Śmieja o tym, jak ukształtował się osobliwy, polski wzorzec tak zwanego prawdziwego mężczyzny.

Ewa Wilk
30.09.2020