Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wygrani przed czasem

PiS bierze władzę

Do niewielkiej w istocie przewagi PiS nad Platformą została dopisana potężna ideologiczna legenda. Do niewielkiej w istocie przewagi PiS nad Platformą została dopisana potężna ideologiczna legenda. EAST NEWS
PiS ogłosiło swoje walne zwycięstwo i przystępuje do przejmowania spraw państwa. Partia zdecydowała się w końcu na samodzielne rządy. Trochę to śmieszne, trochę straszne, ale ta prosta strategia zdaje się działać także na zwolenników Platformy.
Donald Tusk chyba nie sądził, że PiS w dobrej formie przetrwa smoleńskie szaleństwo.Łukasz Głowala/Forum Donald Tusk chyba nie sądził, że PiS w dobrej formie przetrwa smoleńskie szaleństwo.

Triumfalizm PiS ma niby jakieś podstawy. Od wiosny notowania Platformy, jak też osobiste premiera, wyraźnie się obsunęły, PiS uzyskało w rankingach przewagę o kilka punktów, a nawet raz zbliżyło się do pułapu 40 proc. wskazań. Analitycy zauważają, że przyrost poparcia dla PiS nie jest aż tak zaskakujący, sięga po prostu granic naturalnej wydolności wyborczej tej partii i nie oznacza jakiegoś zasadniczego przeorientowania się elektoratów. Poważniejszym problemem jest słabnięcie PO, od której odpływają potencjalni wyborcy, często w jakąś mgłę, tam, gdzie się deklaruje, że się do wyborów nie pójdzie albo że się nie wie, na kogo głosować (choć ostatnio spadkowy trend Platformy jakby trochę wyhamował).

Polityka 31.2013 (2918) z dnia 30.07.2013; Polityka; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygrani przed czasem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?