Kraj

Szafa z mundurami

Spór o Albrechta von Krockow

Albrecht von Krockow, w czasie wojny  nosił mundur Allgemaine-SS. Albrecht von Krockow, w czasie wojny nosił mundur Allgemaine-SS. repr. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Archiwa niemieckie dopisały kolejny rozdział do sagi znanego pomorskiego rodu von Krockow. Szanowany działacz na rzecz pojednania polsko-niemieckiego graf Albrecht okazał się byłym członkiem SS. Jak często w takich przypadkach – historia nie jest jednoznaczna.
Reihold von Krockow, w 1939 r. walczył w polskim mundurze. Potem wstąpił do SS.Wojtek Jakubowski/KFP Reihold von Krockow, w 1939 r. walczył w polskim mundurze. Potem wstąpił do SS.

Albrecht von Krockow, zmarły w 2007 r. senior rodu, jeden z inicjatorów polsko-niemieckiego pojednania oraz licznych partnerstw gmin i powiatów, był w Krokowej nazywany ciepło Dziadkiem. Gmina szykowała się do obchodów 100-lecia urodzin swego honorowego obywatela. Uroczystości planowano na 7–8 września. „W programie konferencja, przedstawienie monografii, otwarcie wystawy i koncert zespołów” – zapowiadało Radio Gdańsk.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Ludzie i style; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Szafa z mundurami"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021