Kraj

Szafa z mundurami

Spór o Albrechta von Krockow

Albrecht von Krockow, w czasie wojny  nosił mundur Allgemaine-SS. Albrecht von Krockow, w czasie wojny nosił mundur Allgemaine-SS. repr. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Archiwa niemieckie dopisały kolejny rozdział do sagi znanego pomorskiego rodu von Krockow. Szanowany działacz na rzecz pojednania polsko-niemieckiego graf Albrecht okazał się byłym członkiem SS. Jak często w takich przypadkach – historia nie jest jednoznaczna.
Reihold von Krockow, w 1939 r. walczył w polskim mundurze. Potem wstąpił do SS.Wojtek Jakubowski/KFP Reihold von Krockow, w 1939 r. walczył w polskim mundurze. Potem wstąpił do SS.

Albrecht von Krockow, zmarły w 2007 r. senior rodu, jeden z inicjatorów polsko-niemieckiego pojednania oraz licznych partnerstw gmin i powiatów, był w Krokowej nazywany ciepło Dziadkiem. Gmina szykowała się do obchodów 100-lecia urodzin swego honorowego obywatela. Uroczystości planowano na 7–8 września. „W programie konferencja, przedstawienie monografii, otwarcie wystawy i koncert zespołów” – zapowiadało Radio Gdańsk.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Ludzie i style; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Szafa z mundurami"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021