Co obiecuje PiS i ile to będzie kosztowało?

Ku świetlanej przyszłości
PiS już szykuje się do władzy i zapowiada rządy silnej ręki. W jej uścisku ma się znaleźć również gospodarka. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się nieco bliżej niektórym propozycjom przyszłych zwycięzców.
Obszarem cudów, które w wyniku rządów silnej ręki zostaną zrealizowane, będą między innymi: służba zdrowia, wieś, sektor bankowy, reindustrializacja, mieszkania dla młodych.
Roman Kotowicz/Forum

Obszarem cudów, które w wyniku rządów silnej ręki zostaną zrealizowane, będą między innymi: służba zdrowia, wieś, sektor bankowy, reindustrializacja, mieszkania dla młodych.

Nie ma jakiegoś jednego dokumentu, który zawierałby program ekonomiczny PiS. Ale są liczne wypowiedzi prezesa partii i innych jej prominentów (np. ostatnio wiceprezesa Adama Lipińskiego na łamach „Gazety Wyborczej”), które dają wyobrażenie o jego głównych elementach.

Mają już one swoje wdzięczne nazwy. To m.in. upaństwowienie służby zdrowia, repolonizacja sektora bankowego, reindustrializacja, mieszkania dla młodych. A także „reforma 65”, czyli obniżenie właśnie podwyższonego wieku emerytalnego. A co najważniejsze: na to wszystko znajdą się pieniądze, a mimo to deficyt w finansach państwa zmaleje.

Z problemem marnej służby zdrowia PiS chce się uporać metodą Mariusza Łapińskiego, byłego ministra zdrowia w rządzie SLD, który zła upatrywał w istnieniu regionalnych kas chorych. SLD więc, po dojściu do władzy, te kasy zlikwidował. Zastąpił je monopolistą, scentralizowanym Narodowym Funduszem Zdrowia. I nadal jest źle. Więc PiS zlikwiduje NFZ. Przywróci administracji centralnej jurysdykcję nad placówkami leczniczymi, odbierając władzę marszałkom. Wraz z tym wróci finansowanie służby zdrowia z budżetu. Co by to w praktyce oznaczało?

NFZ zniknie

Z pewnością najłatwiej będzie zlikwidować szyldy z napisem „Narodowy Fundusz Zdrowia”. Ale już niekoniecznie zwolnić tysiące jego pracowników.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj