Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Program PiS programem narodu

Ile są warte obietnice PiS

Obszarem cudów, które w wyniku rządów silnej ręki zostaną zrealizowane, będą między innymi: służba zdrowia, wieś, sektor bankowy, reindustrializacja, mieszkania dla młodych. Obszarem cudów, które w wyniku rządów silnej ręki zostaną zrealizowane, będą między innymi: służba zdrowia, wieś, sektor bankowy, reindustrializacja, mieszkania dla młodych. Roman Kotowicz / Forum
PiS już szykuje się do władzy i zapowiada rządy silnej ręki. W jej uścisku ma się znaleźć również gospodarka. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się nieco bliżej niektórym propozycjom przyszłych zwycięzców.

Nie ma jakiegoś jednego dokumentu, który zawierałby program ekonomiczny PiS. Ale są liczne wypowiedzi prezesa partii i innych jej prominentów (np. ostatnio wiceprezesa Adama Lipińskiego na łamach „Gazety Wyborczej”), które dają wyobrażenie o jego głównych elementach.

Mają już one swoje wdzięczne nazwy. To m.in. upaństwowienie służby zdrowia, repolonizacja sektora bankowego, reindustrializacja, mieszkania dla młodych. A także „reforma 65”, czyli obniżenie właśnie podwyższonego wieku emerytalnego. A co najważniejsze: na to wszystko znajdą się pieniądze, a mimo to deficyt w finansach państwa zmaleje.

Z problemem marnej służby zdrowia PiS chce się uporać metodą Mariusza Łapińskiego, byłego ministra zdrowia w rządzie SLD, który zła upatrywał w istnieniu regionalnych kas chorych. SLD więc, po dojściu do władzy, te kasy zlikwidował. Zastąpił je monopolistą, scentralizowanym Narodowym Funduszem Zdrowia. I nadal jest źle. Więc PiS zlikwiduje NFZ. Przywróci administracji centralnej jurysdykcję nad placówkami leczniczymi, odbierając władzę marszałkom. Wraz z tym wróci finansowanie służby zdrowia z budżetu.

Co by to w praktyce oznaczało?


Cały artykuł Joanny Solskiej mogą Państwo przeczytać w bieżącym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną