Kraj

"New York Times": Przebiegły strateg Kaczyński powraca

Jarosław Kaczyński jest wciąż w żałobie - twierdzi jeden z jego najbliższych współpracowników. Jarosław Kaczyński jest wciąż w żałobie - twierdzi jeden z jego najbliższych współpracowników. Kacper Pempel/Reuters / Forum
Kontrowersyjny były polski premier, a dziś lider ultraprawicowej opozycji Jarosław Kaczyński zyskuje w sondażach na fali zmęczenia Polaków rządami Donalda Tuska. Polska to kolejne obok Węgier państwo w Europie Wschodniej, w którym do głosu dochodzi populizm - pisze na łamach "New York Timesa" paryski korespondent gazety Dan Bilefsky.

Autor tekstu stwierdza, że lider Prawa i Sprawiedliwości przez wiele lat wygłaszał najbardziej polaryzujące opinie na polskiej scenie politycznej i cały czas twierdzi, że katastrofa samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął jego brat bliźniak prezydent Lech Kaczyński, była tak naprawdę zamachem zorganizowanym przez Kreml i jego czyhających na przejęcie władzy polskich sojuszników. Publicysta przypomina też, że odwoływanie się do nacjonalistycznych i populistycznych idei oraz okrągła sylwetka byłego szefa rządu przysporzyły mu ksywę "kartofel".

„Kaczyński krytykował i wyśmiewał Unię Europejską. Publicznie oskarżał Niemcy o prowadzenie polityki imperialistycznej. Dawał też do zrozumienia, że kanclerz Angela Merkel doszła do władzy, dzięki intrydze ludzi powiązanych z służbami specjalnymi NRD” - dodaje Bilefsky. Dziś lider opozycji bliski jest poważnej metamorfozy i chociaż wybory parlamentarne odbędą się za dwa lata, spokojnie przygotowuje się do wielkiego powrotu. Odzyskać tekę premiera może wskutek złych wyników ekonomicznych w Polsce, m.in. 13-proc. bezrobocia i ledwie jednoprocentowego wzrostu PKB oraz spadku zaufania do Donalda Tuska i jego ekipy.

"NYT" pisze, że perspektywa powrotu Kaczyńskiego do władzy niepokoi europejskich polityków i inwestorów. „Skończyłoby się to izolacją Polski, zniszczyłoby jej relacje z Niemcami i zagroziło gospodarce tego największego państwa w regionie” - twierdzi publicysta. Rosnące poparcie dla szefa PiS dowodzi coraz większej popularności nacjonalizmu, ekonomicznego izolacjonizmu i powierzchownego patriotyzmu. Jego zwycięstwo w wyborach skutkowałoby dojściem do głosu szowinizmu, niechęci do imigrantów i homofobii.

Sam Kaczyński odmówił udzielenia wywiadu amerykańskiemu dziennikowi. Zamiast niego z Danem Bilefskym rozmawiał Adam Lipiński, prawa ręka byłego premiera. Polityk PiS stwierdził, że chociaż minęły już trzy lata od katastrofy, jego szef dalej jest w żałobie po śmierci brata. „Kaczyński cały czas nosi czarny krawat. Zrezygnował też z picia swojego ulubionego bułgarskiego wina. Ale czy Smoleńsk zmienił go jako polityka? Nie” - powiedział "NYT" Lipiński. Tymczasem o wyborczej sile byłego premiera mają świadczyć niedawne wybory prezydenta Elbląga, w których kandydat PiS pokonał kandydatkę rządzącej Platformy Obywatelskiej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną