Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ile wisimy

Zapożyczony jak Polak

Łukasz Rayski / Polityka
Znów pożyczamy. Jedni, bo odzyskują optymizm, inni przeciwnie, bo nie starcza im do pierwszego. Rząd chce, by Polacy więcej pożyczali, ale się nie zapożyczali. Przyganiał kocioł garnkowi...

Coś drgnęło, przyznają bankowcy. – Przybywa klientów zainteresowanych naszą ofertą kredytów gotówkowych – mówi Karol Wąsowski, dyrektor biura kredytów konsumenckich w PKO BP. Polacy wracają do banków po pieniądze, milion osób pożyczyło gotówkę w największym polskim banku detalicznym.

Przeciętny klient wziął 10 tys. zł. Na co? – O to nie pytamy, kredyt można wykorzystać na dowolny cel. Widzimy jednak, jak w rytm wydarzeń, które wymagają dodatkowych pieniędzy w domowym budżecie, przybywa klientów. Na przełomie wiosny i lata chcą sfinansować wyjazd wakacyjny, pod koniec lata trzeba wyposażyć dzieci zaczynające nowy rok szkolny, a już w listopadzie zaczyna się gorączka przedświątecznych zakupów – wyjaśnia dyrektor, dodając, że wpływ na rosnący popyt mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stóp procentowych. Dzięki temu maleje koszt pieniądza, rośnie za to zdolność kredytowa klientów.

Nie bez znaczenia jest też intensywna kampania banków zachęcających do brania kredytów. Bankowcy szczególnie zachęcają własnych klientów, którzy mają u nich konta, oferując preferencyjne warunki.

Kredyty konsumpcyjne stanowią ledwie ułamek pieniędzy pożyczanych przez banki. Duża część…

Cały artykuł Adama Grzeszaka w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnymw kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną