Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jerzy Baczyński poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI. Okładka najnowszego numeru POLITYKI. Polityka
Tematem tygodnia, otwierającym nowy numer POLITYKI, jest niedawna – imponująca liczebnością i organizacją – wspólna akcja protestacyjna związków zawodowych.
Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.Michał Mutor/Agencja Gazeta Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.

Ale okładkę, z wilczo-ludzkim portretem, poświęciliśmy raportowi Ewy Wilk o polskich szefach. Właśnie dlatego, że szefowie polskich przedsiębiorstw byli, obok rządu, głównymi adresatami protestów.

To oni, przedsiębiorcy, pracodawcy, menedżerowie, są oskarżani o wyzyskiwanie pracowników, zmuszanie ich do pracy w nadgodzinach, na śmieciowych umowach, to oni stawiają opór wszelkim wnioskom o podwyżki płac, grożąc zwolnieniami , bo przecież jest kryzys. Stary konflikt między kapitałem a siłą roboczą, w Polsce 2013 roku przybiera formę nieustannej szarpaniny między pracownikami a ich kierownikami.

Ale polscy szefowie też są przestraszeni, zagonieni, zestresowani, niepewni swojej pozycji i bezpieczeństwa. Obie strony mają do siebie wzajem uzasadnione  pretensje. W naszych przedsiębiorstwach dominuje zarządzanie autorytarne, mające tę samą przyczynę, co mnóstwo polskich problemów społecznych i politycznych – brak zaufania.

Czy jest możliwe aby pracownicy i ich szefowie popatrzyli na siebie z dobrą wolą? Czy i w jaki sposób możemy zredukować liczbę konfliktów, które zatruwają nam kawał życia spędzany w pracy? Prawie każdy z nas bywa i pracownikiem i zwierzchnikiem, komuś podlega, komuś może wydawać polecenia. Podsuwamy lustro, w którym warto się przejrzeć. Ciekawej lektury życzy

Jerzy Baczyński

Najnowszy numer POLITYKI jest dostępny w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną