Jerzy Baczyński poleca najnowszy numer POLITYKI
Tematem tygodnia, otwierającym nowy numer POLITYKI, jest niedawna – imponująca liczebnością i organizacją – wspólna akcja protestacyjna związków zawodowych.
Okładka najnowszego numeru POLITYKI.
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI.

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.

Ale okładkę, z wilczo-ludzkim portretem, poświęciliśmy raportowi Ewy Wilk o polskich szefach. Właśnie dlatego, że szefowie polskich przedsiębiorstw byli, obok rządu, głównymi adresatami protestów.

To oni, przedsiębiorcy, pracodawcy, menedżerowie, są oskarżani o wyzyskiwanie pracowników, zmuszanie ich do pracy w nadgodzinach, na śmieciowych umowach, to oni stawiają opór wszelkim wnioskom o podwyżki płac, grożąc zwolnieniami , bo przecież jest kryzys. Stary konflikt między kapitałem a siłą roboczą, w Polsce 2013 roku przybiera formę nieustannej szarpaniny między pracownikami a ich kierownikami.

Ale polscy szefowie też są przestraszeni, zagonieni, zestresowani, niepewni swojej pozycji i bezpieczeństwa. Obie strony mają do siebie wzajem uzasadnione  pretensje. W naszych przedsiębiorstwach dominuje zarządzanie autorytarne, mające tę samą przyczynę, co mnóstwo polskich problemów społecznych i politycznych – brak zaufania.

Czy jest możliwe aby pracownicy i ich szefowie popatrzyli na siebie z dobrą wolą? Czy i w jaki sposób możemy zredukować liczbę konfliktów, które zatruwają nam kawał życia spędzany w pracy? Prawie każdy z nas bywa i pracownikiem i zwierzchnikiem, komuś podlega, komuś może wydawać polecenia. Podsuwamy lustro, w którym warto się przejrzeć. Ciekawej lektury życzy

Jerzy Baczyński

Najnowszy numer POLITYKI jest dostępny w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną