Żakowski o "ekspertach" Macierewicza: Brednia wzięła górę
- W przypadku debaty smoleńskiej brednia wzięła górę, bardzo duża część społeczeństwa uwierzyła w niebywałe głupoty – powiedział prowadzący Poranek w radiu TOK FM Jacek Żakowski.
Tadeusz Późniak/Polityka

Publicyści w Poranku TOK FM rozmawiali o braku zaangażowania świata nauki w debatę o przyczynach katastrofy smoleńskiej. - Chciałbym silnie podkreślić, że w tej sprawie środowiska naukowe nie zdały egzaminu. Głosów odcinania się, przeciwko tej hochsztaplerce było bardzo mało – mówił publicysta Polityki, historyk Wiesław Władyka.

Odniósł się też do zeznań „ekspertów” Antoniego Macierewicza: - Mam wrażenie, że te teksty pisał jakiś kabareciarz. To są żenujące spowiedzi i przyznanie się, tych tak zwanych ekspertów, do pewnego rodzaju bezczelności. To jest wielka drwina z tej katastrofy. Dodał, że protestuje przeciwko temu, co robią "eksperci" Macierewicza, bo to co wydarzyło się 10 kwietnia w Smoleńsku, jest jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń, jakie dotknęło nasze społeczeństwo.

Według Jacka Żakowskiego wielu naukowców próbuje umyć ręce od tej sprawy w obawie przed upolitycznieniem uniwersytetów. – Trzeba stworzyć pole obnażenia tej bredni. Jego zdaniem taką możliwości daje pomysł prof. Michała Kleibera, szefa PAN, by zorganizować wspólną konferencję: zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza i rządowego zespołu Macieja Laska. Publicysta Tomasz Wołek, choć wierzy w dobrą wolę szefa PAN, to jednak nie dziwi się, że rządowi eksperci są sceptyczni wobec takiego spotkania. - Spór konserwatysty z liberałem jest możliwy. Ale spór prof. Laska z prof. Obrębskim? (red. ekspert Macierewicza) Głęboka kompetencja zderza się z oceanem niekompetencji – powiedział Wołek.

Żakowski wypomniał też milczenie rzeszy polskich naukowców w debacie wokół OFE. - Z historykami podczas lustracji było podobnie. Niepokojące było milczenie w kwestii metodologii IPN - mówił Żakowski. Z kolei Wiesław Władyka apelował o odróżnienie tych sporów: - Tutaj mamy do czynienia z katastrofą, wydarzeniem fizycznym. To w nauce jest mierzalne. Podsumowując dyskusję Jacek Żakowski powiedział, że w polskiej kulturze akademickiej niepokoi go silny mechanizm kunktatorstwa. - Tam, gdzie opinia publiczna uzyskuje całkowicie nieprawdziwe lub niepotwierdzone informacje, świat nauki nie czuje się w obowiązku walczyć o prawdę w sensie obiektywnym – powiedział Żakowski.

Władze Politechniki Warszawskiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w piątek po południu odcięli się we wspólnym oświadczeniu od działalności ws. katastrofy pod Smoleńskiem swoich profesorów - Jana Obrębskiego i Jacka Rońdy. W piśmie czytamy między innymi, że eksperci zespołu kierowanego przez Antoniego Macierewicza nie są w ocenie swoich przełożonych "specjalistami w zakresie badania przyczyn katastrof lotniczych" i "nie prowadzą badań związanych z tą tematyką". 

CZYTAJ WIĘCEJ na stronie Radia TOK FM

Posłuchaj porannej dyskusji publicystów w TOK FM

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną