Kraj

Karnawał z przytupem

Tydzień w polityce według Paradowskiej

Jeśli ktoś miał nadzieję, że rok wolnościowych rocznic – od Okrągłego Stołu do rządu Mazowieckiego czy nawet planu Balcerowicza – przebiegać będzie w jakim takim poszanowaniu tego, co zdarzyło się 25 lat temu, ten okazał się wielce naiwny.

Potknęliśmy się już przy rocznicy Okrągłego Stołu, ponieważ dla partii o nazwie Solidarna Polska tamto wydarzenie to początek rabunkowej prywatyzacji, brak kary dla zbrodniarzy z PRL i uwłaszczenie nomenklatury. Dla pozostałych ugrupowań to wprawdzie początek drogi do wolności, ale ponieważ wciąż silna jest tradycja liberum weto, więc i Sejm uchwały, popieranej przez wszystkie inne ugrupowania, nie głosował. Nie ma aklamacji, nie ma uchwały – taka obowiązuje zasada. Szczęśliwie jest Senat, powołany wszak mocą okrągłostołowych decyzji, więc rocznicę uczci druga izba parlamentu.

Polityka 7.2014 (2945) z dnia 11.02.2014; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Karnawał z przytupem"
Reklama

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021