Kraj

Ziarno od plew

Ks. Wierzbicki o papieżu Franciszku i polskim Kościele

„Obce mi jest chrześcijaństwo konfrontacyjne. Od czasów co najmniej św. Tomasza z Akwinu myśl chrześcijańska próbowała asymilować to, co prawdziwe w myśli niechrześcijańskiej”. „Obce mi jest chrześcijaństwo konfrontacyjne. Od czasów co najmniej św. Tomasza z Akwinu myśl chrześcijańska próbowała asymilować to, co prawdziwe w myśli niechrześcijańskiej”. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Rozmowa z ks. Alfredem Wierzbickim, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, filozofem i poetą, o papieżu Franciszku i polskich hierarchach.
„Gdy zostałem kierownikiem Instytutu Jana Pawła II na KUL, namawiano mnie, bym wydał dzieła zebrane papieża. Uznałem, że to jest ponad siły naszego zakładu naukowego”.Iwona Burdzanowska/Agencja Gazeta „Gdy zostałem kierownikiem Instytutu Jana Pawła II na KUL, namawiano mnie, bym wydał dzieła zebrane papieża. Uznałem, że to jest ponad siły naszego zakładu naukowego”.

Adam Szostkiewicz: – Za moment minie dokładnie rok pontyfikatu. Jak ksiądz z polskiej perspektywy patrzy na papieża ­Franciszka?
Ks. prof. Alfred Wierzbicki: – Z entuzjazmem. Już w pierwszych tygodniach jego pontyfikatu pomyślałem, że to jest właśnie Kościół, za jakim bardzo tęskniłem. Cieszy mnie, że Franciszek odsiewa ziarno od plew, to znaczy postępuje tak, jakby Ewangelia działa się tu i teraz. Mam też wrażenie, że jego słynne gesty to rodzaj autorskiego tekstu papieża, nie mniej ważnego niż jego oficjalne dokumenty kościelne.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziarno od plew"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021