Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wielkie pieniądze na stadionie

W środę na Stadionie Narodowym, w cieniu ukraińskiego kryzysu, zaczyna się doroczna sesja Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Do Warszawy przyjechało 2,5 tys. delegatów, są przedstawiciele wielu rządów, banków centralnych i świata finansów. Na płycie stadionu, szykowanej na to spotkanie od 5 maja, wybudowano dwie hale, wynajęto też większość pomieszczeń. Po doświadczeniach ze światowym szczytem klimatycznym, który odbywał się w listopadzie w tym samym miejscu, już wiadomo, że miasto z powodu zjazdu bankierów raczej nie przeżyje komunikacyjnej traumy. Cała impreza potrwa zresztą tylko dwa dni.

EBOiR powstał w 1991 r. Jest nastawiony przede wszystkim na wspieranie sektora prywatnego w 63 krajach członkowskich, choć nie wszystkie aplikują o możliwość korzystania ze środków banku. Od chwili założenia EBOiR pożyczył w sumie przedsiębiorcom, koncernom i finansistom ponad 85 mld euro w 35 krajach na 4,5 tys. projektów. Teraz chce udzielić m.in. wsparcia Cypryjczykom, po ich spektakularnym kryzysie z 2012 r., i walczącej o powrót do politycznej równowagi Libii.

Organizacja szczytu klimatycznego oznaczała zamknięcie Stadionu Narodowego na 60 dni. Koszty obsługi wydarzenia – 26,4 mln zł – pokryło Ministerstwo Środowiska, a operator zarobił na wynajmie biur dla kilkudziesięciu delegatów. Konferencja EBOiR nie ma oczywiście aż takich rozmiarów, ale i tak jest największym w tym roku wydarzeniem biznesowym na stadionie. Jego operator, spółka PL.2012+, też zarobi na wynajmie obiektu, choć na razie nie chce powiedzieć ile. Koszty pokryje Narodowy Bank Polski. W tym roku, jak informuje Mikołaj Piotrowski, rzecznik prasowy PL.2012+, na Narodowym odbędzie się w sumie ponad 300 wydarzeń biznesowych.

Polityka 20.2014 (2958) z dnia 13.05.2014; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama