Wielkie pieniądze na stadionie

W środę na Stadionie Narodowym, w cieniu ukraińskiego kryzysu, zaczyna się doroczna sesja Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Do Warszawy przyjechało 2,5 tys. delegatów, są przedstawiciele wielu rządów, banków centralnych i świata finansów. Na płycie stadionu, szykowanej na to spotkanie od 5 maja, wybudowano dwie hale, wynajęto też większość pomieszczeń. Po doświadczeniach ze światowym szczytem klimatycznym, który odbywał się w listopadzie w tym samym miejscu, już wiadomo, że miasto z powodu zjazdu bankierów raczej nie przeżyje komunikacyjnej traumy. Cała impreza potrwa zresztą tylko dwa dni.

EBOiR powstał w 1991 r. Jest nastawiony przede wszystkim na wspieranie sektora prywatnego w 63 krajach członkowskich, choć nie wszystkie aplikują o możliwość korzystania ze środków banku. Od chwili założenia EBOiR pożyczył w sumie przedsiębiorcom, koncernom i finansistom ponad 85 mld euro w 35 krajach na 4,5 tys.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj