Czy warto zażarcie walczyć o szkolny sukces, spełniać oczekiwania, bić się o każdy punkcik na testach? Czy będąc rodzicem, warto bezwzględnie gnać dziecko do nauki, płacić za prywatne szkoły, histeryzować już przy wyborze podstawówki i nie spać po nocach z powodu matury?
Rosjanie testują na Ukrainie nowy rodzaj konfliktu, wobec którego Zachód jest bezradny. Nie liczą się tu bombowce i rakiety, ale uczucia.
Mieliśmy budować gospodarkę opartą na wiedzy, a będziemy – opartą na węglu. Dlaczego? Bo mamy węgiel i górników. A w perspektywie zbliżające się wybory.
Nie bez powodu doroczna informacja szefa MSZ ma prawo do nazwy „exposé”, którą określa się pierwsze po wyborach wystąpienie premiera.
Trybunał Konstytucyjny przypieczętował „reformę 67”; za zgodną z konstytucją uznał także zmianę wyrównującą w przyszłości wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.
Pięciu poprzednim Kongresom Kobiet towarzyszyło przeświadczenie, że coś dopiero z tego przedsięwzięcia ma się wykluć. Po ostatnim (9–10 maja) widać, że pozostanie on tym, czym był od początku.
Tegoroczne exposé Radosława Sikorskiego było wyczekiwane z kilku względów.
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski o potrzebie i sensie Święta Wolności, umiejętności korzystania z władzy oraz roli Polski w kryzysie ukraińskim.
Posłowie, pisząc setki interpelacji, ośmieszają siebie i samą instytucję interpelacji. A urzędnicy muszą odpowiadać politykom na najgłupsze nawet pytania.
Decydują się wrócić do Polski, a potem znów emigrują. Wtedy już często z przekonaniem, że na zawsze.
Jak Marysia ze wsi Dziewkowice, by wyhodować zdrowe serce dla upośledzonej siostry, podbiła Princeton University.
Na stworzenie polskiego rejestratora skażeń wydano z budżetu państwa prawie 6 mln zł. Na kilka miesięcy przed ukończeniem prac armia postanowiła kupić francuskie odpowiedniki.
Był on, jest ona. On był działaczem Solidarności, ona jest w koalicji z partią Janusza Palikota. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Ewa Hołuszko walczyła nie tyle o mandat, co o swoje drugie życie.
Prezes państwowej spółki to w Polsce zawód szczególnego ryzyka. Odwołania można się spodziewać właściwie w każdej chwili. I trafić do kategorii byłych.
Sieci komórkowe chcą nam zakładać konta bankowe i sprzedawać energię elektryczną. Tylko tak mogą poprawić swoje wyniki, bo z roku na rok zarabiają coraz mniej.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) na trwałe wpisuje się w działania wielu firm. Ale nadal tylko nieliczni mogą w tym obszarze pochwalić się strategicznym podejściem i kompleksowymi rozwiązaniami.
Przybywa na całym świecie firm, które zaczynają szerzej postrzegać wpływ, jaki ich działalność wywiera na otoczenie: na środowisko i na społeczeństwo. W ich ślady idą polscy liderzy biznesu. I dobrze, bo to kierunek, który być może uratuje planetę przed degradacją, a nas przed samozagładą.
Młodzi rzutcy wybierają OFE, przygłupy zostają w systemie państwowym – taka była propaganda chilijskiej reformy emerytalnej. Dziś okazuje się, że te przygłupy to były cwaniaki.
Bogaci jadą na koniec świata pomagać biednym, nawet jeśli ci drudzy wcale tego nie chcą, a sama pomoc często przynosi więcej szkód niż korzyści. To będzie rekordowy sezon dla turystyki wolontaryjnej.
Parlament Europejski wygrał z roamingiem, pomógł obniżyć opłaty bankowe, broni prywatności w sieci. Chce być – na przekór opinii – rzecznikiem interesów zwykłych ludzi. Tylko wdzięczności wyborców jakoś nie może się doczekać.
Nasza Nagroda Historyczna ma już historię 55-letnią. W maju 1959 r. POLITYKA opublikowała nazwiska pierwszych laureatów, wyróżnionych „w dziedzinie najnowszej historii Polski”.
Bitwa o Monte Cassino jest uważana przez Polaków za jedno z najważniejszych zwycięstw. Warto spojrzeć na to wydarzenie oczyma Brytyjczyków.
Kapitalizm kończy się, obwieścił Jeremy Rifkin, amerykański ekonomista i wizjoner. Nie jest pierwszym prorokiem śmierci systemu, który już o ponad sto lat przeżył swoich pierwszych grabarzy. Tym razem ma być inaczej.
Ziemski interes na pozaziemskiej platynie, czyli pouczająca historia kopalni w meteorycie.
Jak leczyć ból? Uczeni szukający nowych metod wciąż napotykają bardziej podstawowe pytanie: czym on właściwie jest?
Debiut zaliczony, czekamy na następny film.
Zręczna stylizacja na krwawe kino Peckinpaha czy Refna wsparta zabawą w western à la Sergio Leone.
Trochę szkoda straconej szansy, bo sam temat był strzałem w dziesiątkę.
Powstał spektakl dobry, ze zmarnowaną szansą na coś więcej.
Autorowi udaje się wzbudzić niepokój, zmusić czytelnika i do wzruszenia, i do nieufności. A to nietypowa mieszanka.
Tłem książki jest rodzący się w Stanach Zjednoczonych ruch sufrażystek, na który autor – raczej niechętny obyczajowym przemianom – patrzy z dystansem i sporą dozą ironii.
Autorka eksploruje tereny zapomniane i nieciekawe, w których kryją się jednak zajmujące historie.
Poszczególne kompozycje są zróżnicowane stylistycznie i dynamicznie, a przy tym wykonane z porywającą maestrią i precyzją.
Świetny popis młodej wokalistki nieco przypominającej Beth Hart.
Mamy Rok Kolberga, musiał więc on znaleźć odbicie na jedynym radiowym festiwalu folkowym w Polsce.
Wśród majowych nowości komiksowych – najciekawsza dotąd polska historia obrazkowa roku.
Smarzowski nieoczekiwanie stał się najważniejszym reżyserem naszych czasów. Zajmuje się portretowaniem Polaków, jak kiedyś Wajda, lecz pokazuje całkiem inne, brzydsze twarze. Może prawdziwsze?
Oto finaliści Nagrody Architektonicznej POLITYKI za 2013 r. To był sezon inwestycji związanych z kulturą – świadczą o tym aż cztery spośród pięciu wybranych budowli.
W muzyce poważnej to marka jak The Rolling Stones w rozrywce. Repertuar obchodzącego jubileusz Kronos Quartet jest olbrzymi: aż 840 utworów, większość skomponowanych lub zaaranżowanych specjalnie dla nich.
„Możesz mnie zjeść, ale co mi za to kupisz?” – czytamy w nowej książce Doroty Masłowskiej. To sztuka dla dzieci o współczesnym wilczym głodzie, czyli o konsumpcyjnym nienasyceniu. Jest śmieszna, sugestywna i świetnie zilustrowana.
Kanonizacja, kanonizacja i po kanonizacji.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Stworzenie myślących maszyn może się okazać największym błędem ludzkości – alarmują naukowcy, w tym profesor Stephen Hawking. Gorącą dyskusję wywołała tym razem premiera filmu SF, ale zdaniem fachowców zagrożenie nie jest już czystą fantastyką.
Stadion Narodowy przyciąga wielkie widowiska muzyczne mimo wyjątkowo złej akustyki. Mówi się o tym, że nasze nowe obiekty mają zarabiać na siebie imprezami niesportowymi, tylko nikt ich do tego nie przygotował.
Rok temu Jason Collins był bezrobotnym koszykarzem u kresu kariery. Dziś jest gwiazdą. Wszystko odkąd przyznał się, że jest gejem. Czy to sygnał dla innych sportowców?
Planiści wyliczyli, że przed Polakami rysują się szerokie perspektywy dalszego rozwoju.
Ludzie, którzy traktują Białoruś serio.