Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Budzą od 40 lat

Okrągły jubileusz Kronos Quartet

Kronos Quartet znany jest nie tylko z wykonywania nowych współczesnych utworów. Od dawna zainteresowania tego zespołu sięgają również tzw. muzyki świata. Kronos Quartet znany jest nie tylko z wykonywania nowych współczesnych utworów. Od dawna zainteresowania tego zespołu sięgają również tzw. muzyki świata. Jay Blakesberg
W muzyce poważnej to marka jak The Rolling Stones w rozrywce. Repertuar obchodzącego jubileusz Kronos Quartet jest olbrzymi: aż 840 utworów, większość skomponowanych lub zaaranżowanych specjalnie dla nich.
Z obserwacji działań Kronos Quartet wyłania się obraz ludzi, dla których ważna jest nie tylko sama muzyka, ale także jej kontekst i oddziaływanie.DARRIN ZAMMIT LUPI/Reuters/Forum Z obserwacji działań Kronos Quartet wyłania się obraz ludzi, dla których ważna jest nie tylko sama muzyka, ale także jej kontekst i oddziaływanie.

Po 40 latach istnienia Kronos Quar­tet nie zwalnia tempa, a swój jubileusz czwórka muzyków z Kalifornii obchodzi przez cały sezon. To zresztą sytuacja wyjątkowa, bo zwykle kwartet odbywa trasy tylko przez pięć miesięcy w roku; pomiędzy nimi szlifuje nowe projekty i nagrywa płyty. W Polsce grywa regularnie, choć początki były niełatwe.

W 1983 r. odbywały się pertraktacje z Warszawską Jesienią w kwestii przyjazdu młodego zespołu. Komisja programowa nie zdecydowała się go jeszcze zaprosić, lecz – ku zdziwieniu organizatorów – czwórka muzyków mimo to pojawiła się w Warszawie.

Polityka 20.2014 (2958) z dnia 13.05.2014; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Budzą od 40 lat"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >