20 lat na czele POLITYKI
Redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński na tarasie siedziby redakcji
Tadeusz Późniak/Polityka

Redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński na tarasie siedziby redakcji

To był maj 1994 r., piąty rok po demokratycznym przełomie w Polsce. Prezydentem państwa był Lech Wałęsa, premierem rządu Waldemar Pawlak. Było jeszcze przed denominacją złotego (POLITYKA kosztowała 9 tys. zł), obywatele dopiero za kilkanaście miesięcy mieli otrzymać świadectwa udziałowe w Programie Powszechnej Prywatyzacji. W ekstraklasie brylowała Legia Warszawa.

Tygodnik POLITYKA, wydawany od 1957 r., prasowa gwiazda liberałów i reformatorów wedle standardów PRL, w III RP zmagał się z peerelowską etykietą i – nadal w postaci dużej czarno-białej płachty z czerwoną plamą logo – konkurencją nowych tytułów. Był wydawany przez spółdzielnię dziennikarzy – zgodnie z regułami gry ustanowionymi przez parlament III RP w sprawie likwidacji prasowego koncernu RSW.

Z woli spółdzielców – właśnie w maju 1994 r. – Jana Bijaka na stanowisku redaktora naczelnego tygodnika zastąpił Jerzy Baczyński (pięć lat później także na stanowisku prezesa zarządu spółdzielni).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj