Po raz trzeci, za pomocą sporządzonego przez nas Europejskiego Wskaźnika Rozwoju, oceniamy jakość życia w Unii, tym razem w 10 rocznicę wielkiego rozszerzenia. Polska wyprzedza sześć krajów, ale od pierwszej edycji rankingu z 2008 r. rozwijała się najszybciej (obok Estonii) w Europie. W górę pcha nas gospodarka, w dół ciągnie jakość naszego państwa.
Kampania wyborcza do PE w swojej przaśności jakby cofnęła polską politykę do lat 90. Ta jarmarczna otoczka nie powinna jednak mylić. To wciąż bardzo ważne wybory.
Ktoś, kto był premierem, wciąż ma nadzieję zostać nim ponownie. Co jednak ma robić dwukadencyjny, w średnim wieku, były prezydent, który już nim nigdy nie zostanie?
Co zadecyduje – powódź, Conchita Wurst czy jednak Ukraina?
Jak dotąd majowe ulewy na południu kraju przyniosły straty nie tak duże jak cztery lata temu, gdy powódź kosztowała aż 12,5 mld zł.
Prof. Henryk Domański, socjolog, o tym, że żyje nam się lepiej, chociaż nie najlepiej, i jak w tym szczęściu jesteśmy zagubieni.
Macochy nie mają łatwo. Już samo słowo budzi złe skojarzenia. Zderzają się z niechęcią pasierbów, z niestałością partnerów i pretensjami ich byłych żon. Ale między nimi a „przyszywanymi” dziećmi głębokie uczucia rodzą się częściej, niż myślimy.
Projekt Mars One nie przewiduje powrotów. Wszyscy, którzy polecą na Marsa, zostaną tam do końca życia. Nauczycielka biologii z Sosnowca i emerytowany inżynier z Wieruszowa są na to przygotowani. Pierwszy etap rekrutacji kandydatów na lot mają już za sobą.
Z chęci pomagania ludziom Syzyf został zawodowym kuratorem rodzinnym. Swoje syzyfowe doświadczenia ujął w książce „Na marginesach życia”.
Człowiek potrzebuje poczuć się czasem kimś ważnym. Na zapotrzebowanie rynek odpowiedział. W prowincjonalnych hotelach, na dużych i małych stadionach, na lotniskach, dworcach powstają strefy VIP. Dla Very Important Persons.
Aresztowanie przy dzieciach, sąsiadach, w miejscu pracy, w Wigilię, ma zmiękczyć podejrzanego i budzić postrach. Mimo że podejrzany nie oznacza winny.
Paweł chodzi do kilku lekarzy, a ci zapisują mu leki przeciw depresji i środki nasenne. Eksperymentuje z tym, co mu zapisali. Miesza jedne z drugimi i popija piwem. W końcu kupuje na Allegro piękny nóż. Taki specjalny, do listów.
Prezentujemy tegoroczny ranking POLITYKI: Europejski Wskaźnik Rozwoju 2014, dotyczący miejsca Polski na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Krystian Poloczek odjechał z polskiego rynku motoryzacyjnego hiszpańskim Seatem, a wraca chińskim elektrycznym autobusem BYD. I znów jest sporo zamieszania.
Jaka będzie Ukraina po wyborach? Czy w ogóle do nich dojdzie? Ciągle niewykorzystaną, a być może decydującą, siłą polityczną są górnicy i hutnicy ze wschodu kraju.
Zwycięstwo młodej drag queen na Eurowizji dało Austriakom dobre samopoczucie. Narodowy rachunek sumienia znów mogą odłożyć na później.
MSZ, niezadowolone z telewizji Polonia, obcina jej dotację. Zapowiada powołanie nowego kanału na zagranicę: TVP Polska, satelitarnej witryny kraju.
Według Banku Światowego Chiny już w tym roku zostaną największą gospodarką świata. Wbrew sobie.
Jako pierwsze na świecie czynne prawo wyborcze wywalczyły sobie 133 lata temu kobiety na maleńkiej, spokojnej i zacofanej wówczas Wyspie Man na Morzu Irlandzkim.
Szczególnie znamienne w dziejach ziem dzisiejszej Ukrainy są wydarzenia z połowy XVII w. – a wśród nich unia hadziacka, spóźniona próba poszerzenia unii polsko-litewskiej o naród Rusinów.
W archeologii metody zapożyczone z innych nauk oferują niespotykane dotąd możliwości. Ostatnio zmieniły utrwaloną od lat wizję dziejów Warmii i Mazur.
Pierwiastek nr 117 istnieje! Doniesienie z niemieckiego laboratorium w Darmstadt o otrzymaniu nowego, niewystępującego w naturze, pierwiastka zostało potwierdzone.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Mija rok od wybuchu największej w dziejach afery szpiegowskiej. W maju 2013 r. Edward Snowden ujawnił tajne informacje gromadzone przez amerykańskie służby specjalne. Właśnie ukazała się książka współautora sensacji, dziennikarza Glenna Greenwalda, ukazująca kulisy skandalu.
To, co oglądamy, w formacie serialowego odcinka pewnie by się sprawdziło, lecz nie na dużym ekranie.
Festiwal Nowa Muzyka Żydowska (22–25 maja) obchodzi swój pierwszy mały jubileusz – pięciolecie.
Mimo dramaturgicznej niedoskonałości film warto obejrzeć choćby dlatego, by obserwować dynamiczny rozwój reżysera.
Zadara reanimował Schillera, przenosząc intrygę w czasy współczesne.
U Zadie wszyscy nieustannie patrzą na innych i oceniają ich życie: ty jesteś niżej, ty wspiąłeś się wyżej niż ja. Smith świetnie to obnaża.
W Polsce macierzyństwo jako temat oddano bez walki konserwatystom. W swojej najnowszej książce Agnieszka Graff tłumaczy, dlaczego tak się stało.
Intryga kryminalna jest tylko pretekstem dla rozmaitych dygresji i dla portretu głównego bohatera, który z lubością obnaża przed czytelnikiem swoje słabostki i perwersje.
Wróżę tej wystawie dużą popularność, bo wychowani na Malczewskim czy Mehofferze Polacy do symbolizmu mają słabość.
Płyta w podstawowej wersji jest krótka, ale bardziej przemyślana, a fani i tak powinni nabyć wersję rozszerzoną, która zawiera oryginały nagrań.
Płyta jest milutka i można ją sobie bez nerwów czy skoków ciśnienia ogrywać w salonie wieczorami.
Jej 14 studyjny album jest symbolicznym powrotem do korzeni.
Rozmowa z amerykańskim reżyserem Terrym Gilliamem o jego najnowszym filmie „Teoria wszystkiego” i głośnym powrocie Monty Pythonów.
Mistrzostwa świata znowu bez nas. Za to w kinach kolejny film sławiący niegdysiejsze zwycięstwa biało-czerwonych. Nie pierwszy to raz, gdy kultura odwołuje się do piłkarskiej mitologii.
Oto jestem – powiedział Philip Roth i ogłosił, że więcej nie wystąpi publicznie. Nam udało się z nim spotkać i dowiedzieć się, co wielki pisarz Ameryki czyta dla przyjemności i co myśli o Putinie.
Obrazy zza muru warszawskiego getta, żydowski humor i poezja – ukazał się tom wspomnień i opowiadań Jerzego Jurandota oraz wierszy Stefanii Grodzieńskiej. Część „Miasta skazanych” to zawartość słoja zakopanego przez autorów podczas wojny.
Polskie festiwale zyskują międzynarodową renomę, dostrzeżono je nawet w USA. Imprez i gwiazd jest już jednak tyle, że publiczności zaczyna brakować pieniędzy na bilety.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Yves Saint Laurent, twórca garderoby współczesnej kobiety, wciąż fascynuje. Dwaj twórcy filmów fabularnych spierają się właśnie o prawdę na temat słynnego projektanta.
Tragiczna zimowa wyprawa na Broad Peak wraca po roku za sprawą książek. Dopowiadają to, czego zabrakło w raporcie komisji badającej okoliczności śmierci Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.
Zioła są jak nuty. Można z nich wyczarować niejedną symfonię smaków.
Nie milknie polityczna debata wokół kobiety z brodą. Jak wiadomo, kobieta taka wystąpiła niedawno w Danii, a specjaliści ostrzegają, że niedługo może wystąpić w Polsce. Czy kobieta taka powinna u nas istnieć, a jeśli tak, to na jakich zasadach, no i czy powinno się ją pokazywać w telewizji?
Już za kilka dni będzie koniec świata. Koniec świata rycerzy prawdy i odwagi. Cichych i skromnych sług naszej ojczyzny.
Skóra niedźwiedzia polarnego (ta z lotniskowej gabloty) miała leżeć na podłodze sypialni, a skóra krokodyla (ta z lotniskowego magazynu) na podłodze w łazience. Do łazienki inna niż krokodyla się nie nadawała. Tylko ta była wodoodporna.