Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wały ponad wszystko

Przesiedlenia z terenów zalewowych receptą na powódź?

Województwo małopolskie – zniszczony most w Kamienicy. Województwo małopolskie – zniszczony most w Kamienicy. Wojciech Matusik / Forum
Jak dotąd majowe ulewy na południu kraju przyniosły straty nie tak duże jak cztery lata temu, gdy powódź kosztowała aż 12,5 mld zł.

Na szczęście deszczu było nieco mniej niż prognozowano i w wielu miejscach skończyło się na lokalnych podtopieniach, uszkodzeniach mniejszych dróg i bocznych linii kolejowych. Jednak wysokie fale kulminacyjne na Wiśle i Odrze oznaczały, że trzeba było znów bronić przed wodą wiele regionów, gdzie wały są nieco niższe lub jeszcze nie w pełni naprawione po poprzednich wylewach.

Opozycja twierdzi, że rząd zrobił od ostatniej powodzi za mało. Koalicja broni się i pokazuje wielość inwestycji, a także plany na przyszłość. 3 mld zł już czekają w nowej unijnej perspektywie i mają zostać wydane do 2022 r. Najważniejsze inwestycje to remonty i budowy zbiorników retencyjnych, które mają pomagać w czasie gwałtownych opadów. Podobnie jak z drogami czy kolejami, także w dziedzinie przeciwpowodziowej robi się dużo, drogo i z licznymi opóźnieniami. Trwa budowa gigantycznego zbiornika-polderu Racibórz Dolny za prawie miliard złotych – ma się skończyć w 2017 r., czyli znacznie później, niż planowano po powodzi tysiąclecia na Odrze.

Równocześnie modernizowany jest za ponad pół miliarda złotych Wrocławski Węzeł Wodny, aby był w stanie przyjąć wodę porównywalną z tą sprzed 17 lat. Także tutaj prace toczą się z opóźnieniami, głównie – jak słychać – z powodu niesolidności chińskiego wykonawcy. Ponad 400 mln zł kosztuje kompleksowy remont zbiornika na Nysie Kłodzkiej, a w sumie ponad 2 mld zł pochłonie gigantyczna inwestycja Świnna Poręba, gdzie w przyszłym roku już w pełni gotowy będzie zbiornik na Skawie, dopływie Wisły. Ma on chronić przed zalaniem m.in. Wadowice i Kraków. Do tego rząd przypomina o drogich i ważnych inwestycjach na ­Wiśle we Włocławku i na Żuławach.

Polityka 21.2014 (2959) z dnia 20.05.2014; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Wały ponad wszystko"
Reklama