Rynek

Co nas napędza, co nas hamuje

Ranking dobrobytu narodów

Holandia, Dania, Luksemburg – to trzy kraje według naszego rankingu najlepiej rozwinięte, o najwyższej jakości życia. Holandia, Dania, Luksemburg – to trzy kraje według naszego rankingu najlepiej rozwinięte, o najwyższej jakości życia. BEW
Po raz trzeci, za pomocą sporządzonego przez nas Europejskiego Wskaźnika Rozwoju, oceniamy jakość życia w Unii, tym razem w 10 rocznicę wielkiego rozszerzenia. Polska wyprzedza sześć krajów, ale od pierwszej edycji rankingu z 2008 r. rozwijała się najszybciej (obok Estonii) w Europie. W górę pcha nas gospodarka, w dół ciągnie jakość naszego państwa.
Polityka

Na symbole najnowszego rankingu POLITYKI badającego jakość życia w UE (poprzednie publikowaliśmy w styczniu 2008 i październiku 2010 r.) najlepiej nadają się dwa mosty. Jeden łączy Danię i Szwecję, które zajęły odpowiednio drugie i czwarte miejsce wśród 28 państw członkowskich. To most nad Sundem pomiędzy Kopenhagą i Malmö, otwarty w 2000 r., który dał impuls rozwojowy i tak już bardzo bogatym regionom.

Drugi most od niedawna łączy dwa najniżej oceniane w naszym zestawieniu kraje, czyli Rumunię i Bułgarię.

Polityka 21.2014 (2959) z dnia 20.05.2014; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Co nas napędza, co nas hamuje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021