Społeczeństwo

Polak w półraju

Henryk Domański: Polakom żyje się lepiej

„Gospodarka rynkowa na ogół buduje zaufanie, bo tworzy liczne relacje, które przeważnie jednak nie kończą się oszustwem”. „Gospodarka rynkowa na ogół buduje zaufanie, bo tworzy liczne relacje, które przeważnie jednak nie kończą się oszustwem”. Krzysztof Żuczkowski / Forum
Prof. Henryk Domański, socjolog, o tym, że żyje nam się lepiej, chociaż nie najlepiej, i jak w tym szczęściu jesteśmy zagubieni.
„Średnio biorąc, czujemy się w Polsce coraz lepiej, chociaż jeszcze nie najlepiej. Ale to oczywiście nie rozkłada się równo”.Igor Smirnow/Gazeta Polska/Forum „Średnio biorąc, czujemy się w Polsce coraz lepiej, chociaż jeszcze nie najlepiej. Ale to oczywiście nie rozkłada się równo”.

Jacek Żakowski: – Dwie narracje opisujące ćwierćwiecze III RP walczą ze sobą przy okazji rocznicy. W jednej dzisiejsza Polska to piekło – rozkradziona albo wyprzedana, ludzie żyją tu w nędzy i upodleniu. W drugiej stworzyliśmy raj na ziemi, odnieśliśmy największy sukces w historii, Polakom nigdy tak dobrze nie było. A naprawdę?
Prof. Henryk Domański: – Wszystko rośnie. Dochody, konsumpcja, wykształcenie, liczba posiadanych samochodów, domów, mieszkań, różnych urządzeń domowych.

Polityka 21.2014 (2959) z dnia 20.05.2014; Rozmowa na ćwierćwiecze; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Polak w półraju"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021