Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Superplaga

Superbakteria przenosi się przez niedomyte ręce pielęgniarek i lekarzy. Superbakteria przenosi się przez niedomyte ręce pielęgniarek i lekarzy. Mariusz Grzelak/SE / EAST NEWS

Najnowsze doniesienia z Poznania o wykryciu siedmiu ognisk epidemicznych bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi Metallo) potwierdzają przypuszczenia, że nie udało się w odpowiednim czasie powstrzymać tych groźnych, bo odpornych na antybiotyki zarazków.

Od początku roku do Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów w Narodowym Instytucie Leków zgłoszono 180 nowych przypadków, u których potwierdzono obecność superbakterii NDM i 70 tzw. szczepu KPC. To głównie pacjenci ze szpitali poznańskich i warszawskich, ale rzeczywista ich liczba może być dużo większa. Na szczęście są to – poza pojedynczymi chorymi – osoby bez objawów zakażenia, jednak przy niskich standardach higienicznych zarazek dość łatwo się przenosi i nie można wykluczyć, że szybko „zezłośliwieje”, zamieniając się w zabójcze szczepy.

Polityka 39.2014 (2977) z dnia 23.09.2014; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama