Już widać, że nowy rząd, inaczej, niż to się dzieje zazwyczaj, ma raczej kredyt nieufności, zwłaszcza w mediach. Krytycy twierdzą, że Ewa Kopacz całkowicie rozczarowała, choć nie wiadomo właściwie, czego się spodziewano i gdzie nowa premier popełniła te poważne błędy.
„Marzenie nigdy nie zginie” – tak przywódca separatystów szkockich Alex Salmond skomentował przegrane referendum. To nie koniec, lecz dopiero skromny początek kłopotów Europy.
Polscy siatkarze zdobyli tytuł mistrzów świata. To się miało nie udać.
Co takiego jest w Grzegorzu Schetynie, że nikomu nie udaje się go zatopić do końca i stoją przy nim lojalnie koledzy, ryzykując przez to polityczne kariery?
Najnowszy raport „Sprawiedliwość społeczna w Unii Europejskiej” stwierdza, że w ostatnich latach wzrosła w Polsce wrażliwość społeczna, znacznie zmalała zaś bieda, nierówności i dyskryminacja. Czyżby za rządów Tuska Polska stała się krajem prawa i sprawiedliwości?
Boją się. Że zniszczenie zarodków to jednak barbarzyństwo. Że one utkną na zawsze w azocie. Że oddane do adopcji zakochają się w genetycznym rodzeństwie. Ale jeszcze bardziej boją się, że ktoś zdecyduje za nich.
Miasto Kłodawa ma wizerunkowy kłopot z zaświatów – Kubę Rozpruwacza, mordercę.
Świadek koronny ogłosił strajk. Nie będzie zeznawał na rozpoczętym procesie słynnej żony jeszcze słynniejszego gangstera Słowika. Twierdzi, że państwo nie wywiązało się z obietnic.
Księdza Sylwestra Zawadzkiego zawsze cechował monumentalizm. Zbudował największego Chrystusa na świecie, a przy okazji własne mauzoleum.
Wraca kokaina. Polska to wyjątkowo duży rynek. Wschodzący.
Jak biznesmen Antoni Ptak wpadł w błoto i co z tego wynikło.
Co zmieniła ustawa śmieciowa, czyli dlaczego, skoro miał być porządek, wciąż jest bałagan?
Energetycy łamią sobie głowy: jak pogodzić krajowy węgiel z unijną polityką klimatyczną?
W ciągu najbliższych kilku lat spółki energetyczne wydadzą ok. 30 mld zł na nowe elektrownie i drugie tyle na modernizację istniejących. To kolejny wielki program inwestycji infrastrukturalnych.
Aluzje Władimira Putina o ekspresowym zdobywaniu Warszawy czy Wilna nie są przesadzone. Rosyjskie wojsko odzyskuje właśnie dawno utraconą skuteczność.
Irańczycy może nie zaszli daleko na siatkarskich mistrzostwach świata, ale w Łodzi honor kraju uratowały Iranki. Nie pierwszy i nie ostatni raz.
Rozmowa z Alexandrą Richie, urodzoną w Kanadzie historyczką i pisarką, autorką książki „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”.
Ernst Kaltenbrunner został skazany w Norymberdze na karę śmierci 1 października 1946 r. Spośród wielu funkcji pełnionych przez zbrodniarza wyrok pomijał jedną: Kaltenbrunner był również prezydentem Interpolu. Podobnie jak trzech jego poprzedników z SS.
Sowietyzacja i stalinizacja Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej były wydarzeniem bez precedensu. Trudno wskazać w historii naszego kontynentu inny przypadek, gdy podjęto próbę tak głębokiej przebudowy bardzo różniących się od siebie społeczeństw.
Za sto lat na ziemskich lądach nie będzie już dawnej, pierwotnej biosfery. Jej skrawki ocaleją, być może, w rezerwatach. I pewnie tam też trafią ostatni obrońcy dzikiej natury.
Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich stało się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny. Może wina leży po obu stronach?
Stan bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej da się streścić krótko: jest źle – będzie gorzej. Import energii kosztuje dziś Wspólnotę ponad miliard euro dziennie, a głównym dostawcą jest Rosja.
„Witamy w Nowym Jorku” budzi nie tyle niesmak i odrazę, co smutek i przygnębienie.
Pomysł na film podsunęło życie. Podczas trasy promocyjnej nagrodzonej Goncourtami „Mapy i terytorium” pisarz nieoczekiwanie zapadł się pod ziemię.
Oto modelka, która ciałem ma podkreślać walory kostiumu, tu odwraca rolę, a kostium (w tym przypadku – głównie farby) mają to ciało maskować, czynić niemal niewidocznym.
Autorzy „Czerwonego Zagłębia” przewodnikami po losach Sosnowca i okolic uczynili dwóch wesołych staruszków. W ich opowieści Piłsudski i Stalin, jedząc zupę na dworcu w Sosnowcu, dyskutują o wolności, polskości i rewolucji.
„(A)pollonia” to spektakl niezwykle ważny.
Historie kobiet są z założenia „bardziej ohydne” – uważa Iwasiów – bo zadają kłam stereotypowi matki Polki, istoty zaradnej, doskonałej i nieco oderwanej od rzeczywistości.
Lemaitre zbudował precyzyjną intrygę, jest też mistrzem budowania napięcia – jednego z bohaterów uśmiercił na początku, by potem przywrócić go do życia. A potem napięcie stale rośnie.
Grupa punków – z Czocholem, fanem Ciechowskiego, na czele – dotoczyła się właśnie na pole festiwalowe. Nastroje, podlewane tanim alkoholem, wyraźnie dopisywały. Do czasu.
Tematem edycji jest muzyka amerykańska, jednak w salach Opery Narodowej będą rozbrzmiewały raczej utwory Gershwina, Bernsteina, z musicali i ścieżek filmowych, a nie np. Charlesa Ivesa czy Henry’ego Cowella.
Reality TV w różnych postaciach zdominowała telewizyjne ramówki: od „Rolnik szuka żony” po „Gogglebox”. To najlepsza formuła – bo emocjonalna i tania.
Zanim jeszcze Szkoci pomysłem z referendum zepsuli Anglikom humor, wymyślili angielskie poczucie humoru. Czas zacząć to zauważać – i zastanowić się, czym jest dziś kultura szkocka.
Michel Houellebecq to dla jednych pornograf i skandalista, dla innych najwybitniejszy współczesny pisarz i ciekawy bohater dwóch wchodzących do kin filmów. A gdyby tak spojrzeć na niego od jeszcze innej strony?
Grupa Maszin – z abstrakcyjnym humorem i licznymi odniesieniami do PRL – jest najciekawszym zjawiskiem, jakie przytrafiło się polskiemu komiksowi w ciągu ostatnich lat.
Przyjdą ruscy i zabiorą nam nasze zmywarki, mężczyzn rozpiją, a kobiety będą długo gwałcić.
To jest kampania absolutnie nielogiczna. Natalia Siwiec, nasza narodowa seksbomba, wystąpi w kampanii reklamowej odzieży. Na plakatach i billboardach całkowicie ubrana Natalia wzywa, żeby ludzie włożyli to, co wszyscy by chcieli, żeby ona całkowicie zdjęła.
Od lat narzekaliśmy, że polscy reżyserzy nie potrafią wykreować bohatera pozytywnego, na miarę czasów. Wreszcie się udało: jest nim profesor Zbigniew Religa, jeden z „Bogów” w nagrodzonym główną nagrodą filmie Łukasza Palkowskiego.
Zegarek firmy Apple to drobny sygnał trendu: w elektronikę będziemy się ubierać. Ciąg dalszy to reaktywne kapelusze, tipsy z sensorami i spodnie z dostępem do sieci? Świat mody czeka rewolucja.
Kamery samochodowe to moda, która – jak rzadko – przyszła do Polski ze Wschodu. Naszym produkcjom daleko do rosyjskiego stylu, ale Polak na drodze też bywa trudnym przypadkiem.
To prawdziwy koniec Italii. Dalej na południe jest wprawdzie Sycylia, ale ani jej mieszkańcy, ani reszta nie uważa tej wyspy za Włochy.
Zdaniem PiS Donald Tusk jest nieudacznikiem, w dodatku mściwym, dlatego nie ma się co dziwić, że jego odejście ze stanowiska było gestem nieprzyjaznym, wymierzonym bezpośrednio w PiS i prezesa Kaczyńskiego.
Widmo krąży po Polsce – widmo kapitalizmu. Leszek Balcerowicz w rozmowie z Martą Stremecką opublikował prawdziwy manifest kapitalistyczny.
Jestem już w takim wieku, że płeć nie robi na mnie wrażenia. Nawet własna. Tym bardziej płeć ministra czy premiera.
Krym zajęty przez Rosjan, Donbas odpada, a reszta Ukrainy krzepnie nie tylko narodowo, ale i nacjonalistycznie. I nadal składa się na nią kilka różnych światów.