Historia

Czarne lata Interpolu

Esesmani w Interpolu

Erst Kaltenbrunner przed trybunałem w Norymberdze, 1946 r. Erst Kaltenbrunner przed trybunałem w Norymberdze, 1946 r. Corbis
Ernst Kaltenbrunner został skazany w Norymberdze na karę śmierci 1 października 1946 r. Spośród wielu funkcji pełnionych przez zbrodniarza wyrok pomijał jedną: Kaltenbrunner był również prezydentem Interpolu. Podobnie jak trzech jego poprzedników z SS.
Otto Steinhausl, agent Gestapo i członek SS, szef Interpolu od lipca 1934 r.BPK/BEW Otto Steinhausl, agent Gestapo i członek SS, szef Interpolu od lipca 1934 r.

W 1923 r. na kongresie w Wiedniu przedstawiciele policji z 20 krajów, w tym Polski, zdecydowali o powołaniu Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnych (IKPK), której zadaniem miała być wymiana informacji dotyczących międzynarodowej przestępczości. Na kongresie w maju 1934 r. przedstawiciel Włoch Antonio Pizuto zaproponował, by prezydentem Komisji był odtąd zawsze szef wiedeńskiej policji. Cztery lata później decyzja ta miała przynieść katastrofalne skutki.

Niemcy dokonały Anschlussu Austrii 12 marca 1938 r.

Reklama

Czytaj także

Historia

Kobiety, które wstrząsnęły Rosją

W cesarstwie, w którym panowało przekonanie, że Bóg rządzi we wszechświecie, car w państwie, a mężczyzna w domu, na tronie zasiadały kolejno cztery kobiety.

Sylwia Frołow
16.04.2019
Reklama