Wystawy

Powiększenie z Powiększenia

Recenzja wystawy: „Znikać by istnieć”

Vera Lehndorff, Holger Trülzsch / materiały prasowe
Oto modelka, która ciałem ma podkreślać walory kostiumu, tu odwraca rolę, a kostium (w tym przypadku – głównie farby) mają to ciało maskować, czynić niemal niewidocznym.

Vera, bardziej znana jako Veruschka, to modelka bardzo popularna w latach 60. XX w., której legendę wydatnie wzmocniła rola w „Powiększeniu” Antonioniego, gdzie zagrała samą siebie. A także niezwykły życiorys – niemal gotowy scenariusz filmowy. Sama rola „wieszaka na ubrania” jej nie wystarczała. Przełomowe dla dalszych poczynań okazało się spotkanie z niemieckim fotografem Hoglerem Trülzschem i blisko 40-letnia współpraca tej dwójki. Zaś efektem owej współpracy – kilka cykli niezwykłych zdjęć, wykorzystujących ten sam zaskakujący, coraz bardziej rozwijany i doskonalony artystyczny patent: malowania ciała modelki tak, by maksymalnie wtapiała się w tło. Dziś to dość popularna zabawa, ale wówczas miała ona wszelkie oznaki nowatorstwa. I to nie tylko w wymiarze estetycznym, ale i ideowym. Oto modelka, która ciałem ma podkreślać walory kostiumu, tu odwraca rolę, a kostium (w tym przypadku – głównie farby) mają to ciało maskować, czynić niemal niewidocznym. Działania na granicy fotograficznych sesji i trwającego wiele godzin performance’u ostatecznie skłaniają do pytania o tożsamość modelki. Czy także rozpływa się w tle, czy – być może – wręcz przeciwnie, pozbawiona cielesności zyskuje na znaczeniu? Stąd i tytuł wystawy „Znikać by zaistnieć”, na której pokazane zostaną efekty tej niezwykłej współpracy.

Vera Lehndorff, Hogler Trülzsch, Znikać by istnieć, Spectra Art Space, Warszawa, do 30 listopada

Polityka 39.2014 (2977) z dnia 23.09.2014; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Powiększenie z Powiększenia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną