Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

II elektryfikacja RP

Ile kosztują inwestycje w energetykę?

Inwestycje w energetykę są dziś jednym z flagowych programów rządu. Inwestycje w energetykę są dziś jednym z flagowych programów rządu. Getty Images
W ciągu najbliższych kilku lat spółki energetyczne wydadzą ok. 30 mld zł na nowe elektrownie i drugie tyle na modernizację istniejących. To kolejny wielki program inwestycji infrastrukturalnych.
Polityka

Gotowa już część ogromnej chłodni kominowej w Elektrowni Kozienice robi wrażenie. Konstrukcja nośna wyprodukowanego w Niemczech kotła będzie ważyć 3250 ton. Jego fundamenty wypełniło 22 tys. m sześc. betonu. Nic dziwnego, że energetyków, gdy mówią o tej inwestycji, ogarnia, cytując piosenkę Taty Kazika, „romantyzm budów”.

Nowy blok o mocy 1075 MW będzie kosztował 6,4 mld zł. Buduje go dla poznańskiej ENEA konsorcjum, w skład którego wchodzą Polimex-Mostostal i japońskie Hitachi. Koparki wjechały na plac budowy w 2012 r. Od tego czasu zaawansowanie robót sięgnęło 40 proc. Elektrownia będzie gotowa w 2017 r.

Kozienice to część wielkiego planu drugiej elektryfikacji kraju. Ta pierwsza to były czasy PRL. To wtedy powstały największe polskie elektrownie – w Bełchatowie, Kozienicach, Połańcu i Rybniku. Ale większość wybudowanych w czasach Gomułki i Gierka dożywa właśnie swoich dni. W dodatku od 2016 r. wchodzi w życie unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych, która bardzo mocno ogranicza emisję związków siarki i azotu. Po 2020 r. zniknie m.in. elektrownia Siersza na Śląsku (Tauron Polska Energia) oraz warszawska Elektrociepłownia Żerań (PGNiG).

Elektrownie na papierze…

O wielkich inwestycjach odtworzeniowych mówiło się w energetyce od 2008 r. Aby mogło do nich dojść, z rozproszonych elektrowni i dystrybutorów energii stworzono cztery duże skonsolidowane pionowo koncerny – PGE Polską Grupę Energetyczną, Tauron Polska Energia (południe kraju), poznańską Grupę ENEA i gdańską Energę. Stworzono je, gdy było już jasne, że pojedyncze elektrownie nie udźwig­ną ciężaru samodzielnego finansowania budowy nowych bloków. Wprawdzie na początku XXI w.

Polityka 39.2014 (2977) z dnia 23.09.2014; Raport energetyczny; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "II elektryfikacja RP"
Reklama