Rynek

II elektryfikacja RP

Ile kosztują inwestycje w energetykę?

Inwestycje w energetykę są dziś jednym z flagowych programów rządu. Inwestycje w energetykę są dziś jednym z flagowych programów rządu. Getty Images
W ciągu najbliższych kilku lat spółki energetyczne wydadzą ok. 30 mld zł na nowe elektrownie i drugie tyle na modernizację istniejących. To kolejny wielki program inwestycji infrastrukturalnych.
Polityka

Gotowa już część ogromnej chłodni kominowej w Elektrowni Kozienice robi wrażenie. Konstrukcja nośna wyprodukowanego w Niemczech kotła będzie ważyć 3250 ton. Jego fundamenty wypełniło 22 tys. m sześc. betonu. Nic dziwnego, że energetyków, gdy mówią o tej inwestycji, ogarnia, cytując piosenkę Taty Kazika, „romantyzm budów”.

Nowy blok o mocy 1075 MW będzie kosztował 6,4 mld zł. Buduje go dla poznańskiej ENEA konsorcjum, w skład którego wchodzą Polimex-Mostostal i japońskie Hitachi.

Polityka 39.2014 (2977) z dnia 23.09.2014; Raport energetyczny; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "II elektryfikacja RP"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015